Ból zęba to z pozoru błaha, jednak uporczywa dolegliwość, która nieleczona, potrafi wykluczyć nas z funkcjonowania na wiele dni. Nie da się bowiem poprawnie myśleć, gdy cała nasza głowa pulsuje od promieniejącego bólu oraz kiedy nie możemy spać czy jeść. Dlatego właśnie warto wiedzieć, co oznacza uporczywy ból zęba i jak sobie z nim poradzić jeszcze przed wizytą u stomatologa, która czasem, np. podczas świąt, jest niemożliwa.
Uporczywy ból zęba – przyczyny i objawy
Przyczyną bólu zęba jest niemal zawsze stan zapalny, który powstaje w wyniku mechanicznego uderzenia, nawet takiego, które miało miejsce kilka miesięcy przed pojawieniem się bólu, ponieważ stan zapalny rozwija się relatywnie powoli, czy wskutek przewlekłej próchnicy zębów.
Powstałemu w wyniki zapalenia bólowi towarzyszy charakterystyczne pulsowanie zęba i jego okolic, które wynika z obecności gazów, wydzielanych przez bakterie beztlenowe. Gazy te nie znajdują łatwego ujścia, więc naciskają na cały ząb i powoli wydostają się poprzez jego kanał, co natomiast powoduje promieniowanie tego bólu na całą szczękę. Bakterii beztlenowym można pozbyć się, otwierając danego zęba, jednak to nie wyleczy stanu zapalnego, a więc źródła problemu.
Stan zapalny może wyleczyć leczenie kanałowe lub silne leki przeciwzapalne i antybiotyki, choć tak naprawdę pełna kuracje wykorzystuje jednocześnie leczenie właściwe – leczenie kanału przez dentystę oraz leki przyjmowane do kilku dni po zabiegu.
Leczenie bólu zęba domowymi sposobami
Pytanie: “co robić, gdy bardzo boli mnie ząb” jest jedną z najpopularniejszych fraz wpisywanych w wyszukiwarkę Google, gdy wpisujemy: “co robić, gdy bardzo,” a właściwe to bardziej wyszukiwaną przypadłością jest jedynie ból brzucha. Jakie są więc najskuteczniejsze metody leczenia uporczywego bólu zęba w domu?
Tak naprawdę w przypadku domowych sposobów nie piszemy o leczeniu, a redukowaniu bólu poprzez zmniejszanie stanu zapalnego, co może pomóc w zasypianiu, czy pozwolić na chwilę skupienia i nadrobienie goniących nas obowiązków.
Najpopularniejszą metodą jest prosty okład z zimną wodą lub lodem, który zmniejsza obrzęk, a tym samym redukuje ból. Taki okład najlepiej zrobić do snu, kładąc się na jednym boku i przykładając okład do drugiego, który boli.
Żeby zwiększyć szanse na skuteczne wyeliminowanie bólu do zasypiania, warto przepłukać buzię roztworem ciepłej wody z solą, która przejawia właściwości redukowania stanów zapalnych.
Skuteczną bronią z bólem zęba może okazać się również olejek goździkowy, który należy nałożyć na wacik, zwinąć w kulkę i przyłożyć do miejsca, w którym odczuwamy największy ból.
Finalnie nie należy zapominać o ogólnodostępnych lekach przeciwbólowych, które może nie działają leczniczo, jednak pozwalają ukoić uporczywy ból zęba.