
Mnogość wyboru jeśli chodzi o komputery i laptopy w obecnych czasach przyprawia o zawrót głowy. Jednocześnie, jest to wydatek, który nie zawsze chcemy i możemy ponieść. W jaki sposób kupić tanie laptopy i urządzenia stacjonarne?
Sprzęt poleasingowy – co to znaczy?
Urządzenia, które podlegają leasingowi, w późniejszym okresie mogą zostać zwrócone lub wykupione za niewysoką kwotę przez ich użytkownika. Część osób decyduje się na wykupienie, jednak dla niektórych komputery poleasingowe to przeżytek – i decydują się raczej na wzięcie nowego urządzenia w leasing.
W takiej sytuacji firmy, które organizują leasingi – w późniejszym czasie sprzedają urządzenia po okazyjnych cenach. Używane komputery wciąż są w pełni sprawne, a jednocześnie – pozwalają sporo zaoszczędzić. Dlatego też, jeśli chcesz zakupić nowy sprzęt, ale jednocześnie wolisz nie wydawać na to sporych kwot – możesz zdecydować się na tanie laptopy po leasingu.
Wady i zalety zakupu sprzętu po leasingu
Jedną z niepodważalnych zalet jest po prostu niższa cena tego rodzaju urządzenia. Komputery poleasingowe mają zazwyczaj nie więcej niż kilka lat, zatem nie są przestarzałe. Jednocześnie, firmy lub osoby prywatne, które je wypożyczały – często decydują się na podpisanie nowej umowy leasingu zamiast wykupować te urządzenia. Co za tym idzie – leasingodawca ma sprzęty, które są mu niepotrzebne i zbycie ich za niższą kwotę wciąż jest opłacalnym rozwiązaniem.
Dodatkową kwestią, o której należy wspomnieć, jest ekologiczność tego rozwiązania. Używane komputery nie generują nowych elektrośmieci – bowiem gdy nabywamy nowe urządzenie zamiast starego, mamy niejako dwa komputery do wyrzucenia. To sprawia, że ilość wygenerowanych śmieci w dużej mierze rośnie, a sprzęty komputerowe są jednymi z najgorszych dla środowiska naturalnego rodzajami odpadów.
Jeśli chodzi o wady – warto wspomnieć, że mimo wszystko jest to sprzęt używany. Choć przed sprzedażą system jest najczęściej reinstalowany, a ogólny stan komputera sprawdzany – mimo wszystko w każdej chwili może dojść do uszkodzenia eksploatacyjnego. Jest to jednak ryzyko, które warto ponieść przez wzgląd na bardzo niską cenę takiego urządzenia w porównaniu z nowym. Dodatkowo, zakup używanego urządzenia może nie być dobrym pomysłem dla osób, którym zależy na najnowocześniejszym sprzęcie – bowiem te komputery mają już kilka lat.
Czy warto?
Podsumowując – zalety zdają się przeważać wady tego rozwiązania. Jeśli nie zależy Ci na tym, by komputer był zupełnie nowy – możesz z powodzeniem zakupić sprzęt poleasingowy i cieszyć się dobrą jakością w niższej cenie.