Używany czy nowy? Jak wybrać laptop
Podziel się

Implementacja nauczania zdalnego w szkołach i pracy z domowych pieleszy spowodowała, że w wielu domach nastał niedobór sprzętu elektronicznego. Gdy pracodawca wyraził zgodę na pracę na służbowym urządzeniu, łatwiej było pogodzić wszystkie zdalne czynności. Niestety w wielu domach koniecznym był zakup kolejnego urządzenia, aby rodzic mógł pracować, a dziecko się uczyć. Dodatkowo w wielu domach budżety zostały mocno okrojone, stąd w wielu przypadkach rozważane są tańsze urządzenia nowe lub laptopy używane. Jak wybrać dobre urządzenie, czy laptop poleasingowy to akceptowalne rozwiązanie? Czy zakup nowego notebooka jest rozsądniejszy?

Nowe znaczy lepsze?

Aktualnie, ze względu na wysokie zapotrzebowanie, ceny elektroniki wzrosły. Szczególnie, gdy chodzi o nowe urządzenia. Fakt jest jednak taki, że nowe urządzenia są powiązane z gwarancją, dodatkowymi bonusami i często z przypisanym systemem operacyjnym czy edytorem plików. Co za tym idzie, zainteresowanie wśród rodziców, laptopami na rynku pierwotnym jest duże. Zdarza się jednak, że urządzenia znajdujące się na niższej lub średniej półce cenowej odbiegają parametrami od tego, jak powinien wyglądać laptop dla młodej osoby. I owszem, sprawdzą się do nauki zdalnej: do tworzenia plików tekstowych, przeglądania Internetu, a nawet łączenia się przez komunikatory. Nie sprawdzą się jednakowoż jako centrum rozrywki. Filmy będą odtwarzane w gorszej jakości obrazu, strony internetowe będą działały wolniej, a wymarzona gra na leniwe popołudnia się nie odtworzy. Są to wady sprzętu z nieco niższej półki. Co jednak mają robić rodzice, którzy i tak muszą zainwestować pewne środki w nowego laptopa? Czy notebooki poleasingowe będą dobrym rozwiązaniem?

Laptopy poleasingowe – co je wyróżnia?

Co trzeba zaznaczyć na wstępie, laptopy produkowane na rynek firmowy mają zupełnie inne parametry i wytrzymałość w stosunku do tych z rynku prywatnego. Urządzenia te użytkowane są w firmach przez pewien okres czasu, a następnie sprzedawane na rynku wtórnym. Zdarza się bardzo często, że notebooki poleasingowe nawet po tym okresie mają lepsze parametry od nowych laptopów ze średniej półki cenowej. Dlatego bywa, że jest to rozwiązanie nie tylko tańsze, ale przede wszystkim wyższej jakości. Laptop poleasingowy może mieć drobne wady estetyczne, ale jakość jego wykonania jest nieporównywalnie wyższa. Laptopy poleasingowe produkowane są z materiałów odpornych na urazy fizyczne – aby przedsiębiorstwa nie były narażone na utratę danych. Warto rozważyć taka opcję zakupu.