Co jaki czas należy odnawiać uprawnienia SEP G1?
Podziel się

Na rynku pracy w Polsce jest wiele ofert skierowanych do elektryków. Jednak, aby wykonywać ten zawód trzeba mieć odpowiednie uprawnienia. Nie jest to jednak problem, gdyż na terenie całego kraju działa wiele jednostek szkoleniowych, które organizują szkolenia i przygotowują do egzaminu.

Uprawnienia SEP G1

Przede wszystkim należy na początku rozwinąć skrót SEP. Oznacza on Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jest jednym z wielu w kraju, które przeprowadza egzaminy i wydaje zaświadczenia uprawniające do wykonywania zawodu elektryka.

Wśród uprawnień SEP można dodatkowo zetknąć się z uprawnieniami G2 i G3, które odpowiednio dotyczą uprawnień cieplnych i gazowych. Warto zapisując się na kurs SEP G1 wziąć pod uwagę możliwość zdobycia uprawnień także w pozostałych grupach.

Uprawnienia energetyczne G1 – dla kogo są polecane?
W szkoleniu mogą uczestniczyć osoby niebędące elektrykami oraz elektrycy. Ważne jest to, że uprawnienia G1 przyznawane są na okres 5 lat i po upływie tego terminu muszą być odnawiane. W kursie mogą wziąć udział osoby, które mają ukończone 18 lat i minimum podstawowe wykształcenie.

Uprawnienia energetyczne G1 dają możliwość zostania elektrykiem, który będzie mógł zajmować się eksploatacją i dozorem urządzeń elektrycznych. Elektryk z uprawnieniami SEP G1 może również przeprowadzać instalację sieci elektrycznych. Na niektórych szkoleniach znajdują się materiały z zakresu uprawnień energetycznych powyżej 1kV. Jednak na taki kurs mogą zapisać się jedynie osoby, które mają praktykę i wiedzę z zakresu pracy z sieciami powyżej 1kV.

Kiedy przydają się uprawnienia G1?

Uprawnienia SEP G1 są niezwykle pomocne w zdobyciu lepszej pracy. Fachowcy elektrycy są poszukiwani, a ofert pracy jest bardzo dużo. Szkolenie SEP trwa jedynie jeden dzień, więc nie trzeba poświęcać dużo czasu, a można podnieść znacząco swoje kwalifikacje.

Dodatkowo wiele ośrodków szkoleniowych oferuje możliwość zrobienia kursu jednodniowego z zakresu SEP G1, G2 i G3. W takim przypadku cena szkolenia jest niższa, a zdobyta wiedza pozwala zdobyć zaświadczenie i uprawnienia, które przydadzą się w wielu dziedzinach życia. Zajęcia obejmują wiedzę teoretyczną i praktyczną, co znacznie urozmaica przebieg zajęć. Prowadzone są one przez wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców ze Stowarzyszenia Elektryków Polskich.