Implanty zębowe to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu można uzupełnić luki w łuku zębowym. Chociaż nie jest to rozwiązanie tanie, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów. Związane jest to między innymi z tym, że po wszczepieniu implantu zębowego, można korzystać z niego tak naprawdę do końca życia.
Definicja implantów zębowych
To śruby, które mocowane są w kości szczękowej pacjenta po to, aby zastąpić system korzeniowy dla zęba. Składają się z trzech części: podstawy, śruby i wkrętu. Podstawa jest wprowadzana do kości za pomocą specjalnego narzędzia. Gdy podstawa jest już wprowadzona, można na nią nałożyć śrubę i wkręt. Wkręt pozwala na wytrzymałe zamocowanie implantu w kości. Po usunięciu zęba, lukę w łuku można uzupełnić na kilka sposobów.
Jedną z opcji jest właśnie implant, na którym później mocuje się koronę zębową z porcelany. To rozwiązanie jest niezwykle wygodne, a także wspaniale imituje naturalny ząb pacjenta. Tak naprawdę trudno domyślić się, że pacjent miał kiedyś usunięty ząb. Naturalny efekt i niezawodność implantu to cechy, które sprawiają, że tak wielu pacjentów decyduje się na ten dosyć duży wydatek.
Przygotowanie do wszczepienia implantu
W jaki sposób przygotować się do wszczepienia implantu? Na początek trzeba umówić się na konsultację do chirurga szczękowego. Potrzebna będzie dokumentacja medyczna, na przykład zdjęcie panoramiczne jamy ustnej, a także tomografia komputerowa. To właśnie dzięki temu lekarz może ocenić, czy kości szczęki są odpowiednio wytrzymałe, aby wszczepić w nie implant. Niestety jeżeli luka w łuku zębowym istniała przez wiele lat, ząb został usunięty dawno, mogło dojść do zaniku kości. W takiej sytuacji potrzebne będzie dodatkowe leczenie, które polega na odbudowie kości przy użyciu kompozytu kostnego. To dosyć skomplikowane i kosztowne leczenie, które dodatkowo podbija koszty implantu.
Koszt wszczepienia implantu
Ile kosztuje pojedynczy implant zębowy? Cena tak naprawdę uwarunkowana jest właśnie stanem kości, w którą będzie wszczepiony implant. Jeżeli nie trzeba prowadzić leczenia, koszty samych śrub to około 6000 lub 7000 zł. Wszystko w zależności od tego, w jakiej klinice robi się zabieg.
Kolejny etap to odbudowa zęba w postaci zamocowania korony porcelanowej. To również wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Podsumowując, aby uzupełnić lukę w łuku zębowym za pomocą implantu trzeba nastawić się na koszty około 10.000 zł. Nie jest to zatem mało, ale z drugiej strony efekt jest zachwycający i bardzo trwały. Jeżeli w prawidłowy sposób dba się o higienę jamy ustnej, z takiego zęba można korzystać do końca życia. Implanty zębowe Gliwice są stworzone z trwałego materiału, w związku z wydaną sumą pieniędzmi na zabieg warto nieco bardziej zadbać o higienę jamy ustnej.
Podsumowanie
Implanty zębowe są skuteczną metodą leczenia stomatologicznego, która pozwala na odtworzenie utraconego uzębienia. Chociaż implanty zębowe są trwałe i wytrzymałe, nie są one dla wszystkich pacjentów odpowiednie. Aby uniknąć powikłań związanych z implantami zębowymi, ważne jest, aby pacjenci utrzymywali dobrą higienę jamy ustnej i mieli silny układ immunologiczny.