Na czym polega RTG zęba?
Podziel się

RTG zęba to inaczej zdjęcie rentgenowskie zęba. Umożliwia zdiagnozowanie stanów zapalnych oraz chorobowych, które rozwijają się wewnątrz zęba. Dzięki temu można dokładnie ocenić strukturę zębowych korzeni.

Czym jest RTG zęba?

W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się RTG zębów Ruda Śląska oferuje w tym zakresie duże możliwości. RTG to radiologiczne badanie, które polega na precyzyjnym prześwietleniu zęba przy użyciu rentgenowskich promieni. Dzięki temu można dokładnie ocenić stan tkanki kostnej żuchwy oraz zębów. Niezwykle ważna jest też ocena stawu skroniowo-żuchwowego oraz szczęki. Z reguły RTG stosowane jest w celu określenia stanu korzeni zęba oraz kości i poszczególnych tkanek. Lekarz może wtedy zobaczyć wewnętrzną strukturę zęba oraz podjąć decyzję dotyczącą wleczenia. W momencie podejrzenia zaawansowanej próchnicy lekarz stomatolog zaleca wykonanie RTG zęba. Takie badanie wykonuje się także przed leczeniem kanałowym oraz protetycznym. Gdy już dojdzie do urazu twarzoczaszki to również zleca się takie badanie. Dzięki temu można określić charakter oraz rozmiar uszkodzeń. Zdjęciem rentgenowskim jest też badanie pantomograficzne zębów. Z reguły zwykłym prześwietleniem jednego zęba jest zwykłe RTG zęba Śląsk oferuje wiele opcji. Podejrzenie kamicy ślinianek jest jednym z mniej popularnych wskazań do wykonania RTG. Zazwyczaj w postaci białych plam widoczne są na zdjęciu RTG zmiany na zębach wywołane próchnicą. Tkanki miękkie twarzy oraz podniebienia także są widoczne na zdjęciu RTG.

Wykonanie RTG zęba

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że umożliwia to zdiagnozowanie ewentualnych zmian chorobowych. Należy pamiętać o założeniu specjalnego fartucha ochronnego przed badaniem RTG. Taki fartuch jest wyprodukowany z gumy ołowiowej, która blokuje promienie rentgenowskie. Z reguły badanie wykonywane jest w pozycji siedzącej. Coraz więcej pacjentów decyduje się na RTG zęba Ruda Śląska to miejsce, gdzie działa wielu renomowanych stomatologów. W pozycji leżącej wykonywane jest RTG zęba pantomograficzne. Warto jasno podkreślić, że badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa kilka minut. Kilkanaście minut trzeba jeszcze poczekać na wyniki, żeby wywołać klisze. Warto dodać, że zdjęcie pantomograficzne dokładnie przedstawia wszystkie zęby. Jedynie w niewielkim stopniu szkodliwe jest RTG zęba punktowe.

Inny artykuł w podobnej tematyce: Do jakiego stomatologa dostaniemy się w Olsztynie na NFZ?