Telefony komórkowe
Podziel się

Telefon komórkowy jest niezwykle przydatnym urządzeniem wykorzystywanym przez większość ludzi podczas codziennych zajęć. Wiele osób jest poważnie zainteresowanych tematem i codziennie szukają w internecie odpowiedzi na pytanie kto wynalazł telefon.

Zastosowanie telefonów

Pierwszy telefon komórkowy był bardzo ciężki i jego obsługa uniemożliwiała sprawne oraz szybkie działanie. Nowe modele ułatwiają nie tylko komunikację, ale również pracę oraz naukę. Istnieje wiele aplikacji, które pomagają się edukować oraz zdobywać wiedzę. Sama nazwa telefon wywodzi się z greckiego słowa tele – oznaczającego zdalny oraz phone – głos. Pierwsze telefony komórkowe były nieporównywalnie większe od obecnych urządzeń i zapewniały zdecydowanie mniej funkcji.

Pierwszy oficjalny telefon komórkowy

Za osobę, która jako pierwsza przedstawiła prototyp telefonu komórkowego uznaje się szkockiego nauczyciela muzyki oraz logopedę Alexandra Bella. Na pytanie kto wynalazł telefon najczęściej podaje się jego nazwisko, choć nie jest to do końca zgodne z prawdą. Faktem jest jednak, że to on w 1876 roku zgłosił, że odkrył pierwszy telefon komórkowy. Podobne badania w dziedzinie elektroniki czynił Elish Gray, któremu zabrakło dwóch godzin, żeby wyprzedzić swojego konkurenta i szybciej przedstawić wynalazek. Bell Telephone Company zostało założone w 1877 roku i od tego czasu odgrywa dużą rolę na rynku elektronicznym.

Prototyp stworzony we Włoszech

Jednak pierwszą osobą, której udało się opracować urządzenie bardzo podobne do telefonu jest Antonio Meucii i to jego postać powinno się przywoływać, jeżeli pada pytanie kto wymyślił telefon. Nie posiadał on jednak wystarczających funduszy, żeby zgłosić swój wynalazek i dlatego jego szansa przepadła. Model jego telefonu pozwalał co prawda na komunikację, jednak użytkownicy musieli się znajdować w małej odległości od siebie. Rodziło to sporo problemów i dlatego autor nie odniósł należytego mu sukcesu. Dodatkowo koszt zgłoszenia wynalazku do biura patentowego wynosił 250 dolarów, a włoch nie mógł sobie w tamtym czasie pozwolić na taki wydatek. Informacje o jego prototypie pojawiły się jednak w nowojorskiej gazecie, której nie przeszkadzał fakt, że urządzenie nie jest oficjalnie zarejestrowane. Z tego powodu opinie na temat kto wymyślił telefon tak bardzo się różnią.

Rozmiar pierwszych telefonów

Dawne telefony były niezbyt poręczne i ciężko było się nimi posługiwać z powodu ich niezwykle dużej masy. Firma motorola postanowiła wypuścić DynaTAC ważący dwa kilogramy. Nie był on również dobrze wykonany pod względem estetycznym, ponieważ do złudzenia przypominał cegłę. W 1983 roku do sprzedaży trafił nowszy model telefonu i kosztował tym razem aż 4 tysiące dolarów. Posiadał jednak wiele wad, a największą z nich była bateria. Podczas korzystania z telefonu i komunikowania się z drugą osobą, mogła wytrzymać tylko trzydzieści minut. Był to bardzo krótki czas, który wymagał ciągłego ładowania urządzenia. Z tego powodu korzystanie z telefonu było niezbyt komfortowe i sprawiało wiele problemów.