Na czym dokładnie polega praca konserwatora wózków widłowych?
Podziel się

Jeżeli w danej firmie wykorzystywany jest wózek widłowy, można mieć całkowitą pewność, że prędzej czy później będzie potrzebny konserwator udt. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że konserwacja wspomnianych pojazdów bardzo często zlecana jest zewnętrznym podmiotom. W niektórych przedsiębiorstwach zatrudniona jest osoba pracująca w omawianym zawodzie. Na czym dokładnie polega odbiór udt?

Jakie obowiązki ma konserwator wózków widłowych?

Należy mieć świadomość, że nie wszyscy operatorzy wózków widłowych są w posiadaniu uprawnień konserwatora. Godny uwagi jest jednak fakt, że dwie wymienione funkcje nie muszą się ze sobą wykluczać. Oznacza to, że w przedsiębiorstwie stanowisko konserwatora oraz operatora może pełnić ta sama osoba. Najbardziej istotnym obowiązkiem konserwatora udt jest gwarantowanie bezpieczeństwa operatorowi pojazdu przez regularną kontrolę stanu technicznego.

Konserwator musi zatem naprawiać usterki i awarie. Jego zadaniem jest również wykluczenie z użytku wózka widłowego, który jest niesprawny. Od osoby na omawianym stanowisku wymaga się także dokładnego prowadzenia dokumentacji. Doskonałym przykładem może być spisywanie raportów. Konserwator musi także regularnie sprawdzać nie tylko stan układu hamulcowego i napędowego, ale również podnośników, elementów oświetleniowych.

Należy mieć świadomość, że istnieją dwa typy uprawnień konserwatorskich, ponieważ istnieją różne rodzaje wózków widłowych. Uprawnienia IWJK dotyczą wózków z automatycznym podnośnikiem. Z kolei IIWJK – pojazdów z odnośnikiem manualnym. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że konserwatorzy mogą sugerować operatorom, w jaki sposób powinno się prawidłowo użytkować pojazdy.

Co trzeba zrobić, by zostać konserwatorem wózków widłowych?

Osoby, które chciałyby pracować w omawianym zawodzie muszą w pierwszej kolejności przejść właściwy kurs. Należy mieć świadomość, że zakończy się on egzaminem państwowym. Nie wszyscy również wiedzą, że uprawnienia wydaje Urząd Dozoru Technicznego i nie mają one terminu ważności. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obowiązują na terenie całego kraju.

Kto dokładnie może przystąpić do wspomnianego egzaminu państwowego? Osoba zainteresowana musi przede wszystkim mieć przynajmniej podstawowe wykształcenie, a także wykazać się zadowalającym stanem zdrowia. Warto wiedzieć, że egzamin nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Godny uwagi jest fakt, że znaczna większość osób przed zapisaniem się na kurs posiada wiedzę związaną z technologią mechaniki i maszyn. Jak wynika z powyższego; konserwator udt pełni bardzo ważną funkcję i warto zainwestować w uprawnienia dla wybranego specjalisty.