Pierwszy telefon komórkowy
Podziel się

Popularne smartfony stały się stałym elementem codziennego życia. Te małe i wygodne urządzenia dostarczają ludziom nie tyko rozrywkę, ale niekiedy ułatwiają pracę czy podróże. To urządzenie nie jest już tylko przedmiotem do komunikowania się. Dlatego też wart cofnąć się w czasie i poznać historię pierwszych telefonów.

Kto wynalazł telefon- Bell czy Meucci?

Wszystkie źródła zgodnie potwierdzają, że to Alexander Bell w 1876 roku opatentował swój wynalazek, który nazwał telefonem. Dlaczego zatem wspomniane zostało drugie nazwisko i czy to na pewno Bell pierwszy wpadł na taki pomysł? Tutaj zaczynają pojawiać się wątpliwości. Otóż jeszcze 20 lat przed wynalezieniem przez Bella telefonu, pracę nad tym samym urządzeniem rozpoczął włoski konstruktor- Antonio Meucci. Chciał stworzyć urządzenie telekomunikacyjne, które ułatwiłoby mu kontakt ze swoją chorą żoną. Takim oto sposobem zaprojektował urządzenie, które nazwał teletrofono. Dzięki niemu mógł bez przeszkód kontaktować się ze swojej pracowni w piwnicy ze swoją chorą żoną, która przebywała na pierwszym piętrze domu. Dlaczego w takim razie to Bell zapisał się na kartach historii? Otóż tutaj dużą rolę odegrały pieniądze. Opatentowanie i zarejestrowanie wynalazku w tamtych czasach kosztowało 250 dolarów, co oznaczało dla włoskiego wynalazcy ogromny wydatek. Dlatego też nie było go stać na rejestrację telefonu. Tym samym ustąpił on miejsca Alexandrowi, który 20 lat później przedstawił światu swój wynalazek.

Pierwszy telefon komórkowy- kto wymyślił telefon

Teraz trochę historii o telefonie komórkowym. Kto wynalazł telefon komórkowy? Jak wyglądał? Otóż pierwsza prezentacja tego sprzętu miała miejsce w Nowym Jorku, w roku 1973. Zaprezentowany został model marki Motorola, który do dziś jest spotykany w sklepach z elektroniką. Co prawda obecne telefony nie przypominają tych pierwszych modeli. Martin Cooper stał się pomysłodawcą tego urządzenia. Pierwszy telefon komórkowy ważył 2 kilogramy, a jego długość wynosiła 25 centymetrów. Dzisiaj zdecydowanie niemożliwe byłoby schowanie go do kieszeni spodni. Jednak taki wynalazek pozwolił na przeprowadzanie prac i badań nad udoskonalaniem sprzętu, który obecnie jest praktycznie niezawodny.

Wiadomo już zatem, kto wymyślił telefon, czy to komórkowy czy stacjonarny. Urządzenia te w połączeniu z dostępem do Internetu to naprawdę prawdziwe dzieła sztuki. Nie jest to już tylko sprzęt do komunikowania się, ale przede wszystkim urządzenie, które ułatwia pracę, dostarcza rozrywkę i wskazuje drogę.