Popularne rodzaje koron zębowych
Podziel się

Pomimo tego, że stosuje się każdego dnia odpowiednie środki ochrony zębów, tak czy inaczej może dojść do ich trwałego uszkodzenia. W sytuacji, gdy nie da się wyleczyć danego zęba klasycznym wypełnieniem, czyli plombą, ponieważ nastąpiła zbyt duża destrukcja jego korony, stosuje się leczenie protetyczne. Żeby jednak można było takie leczenie zastosować, należy się najpierw dowiedzieć, jakie są popularne rodzaje koron zębowych. Czym się one pomiędzy sobą różnią?

Podstawowy podział koron zębowych

Zanim jednak przejdzie się do najważniejszej kwestii, czyli tego, z jakiego materiału wykonane są konkretne rodzaje koron zębowych, w pierwszej kolejności warto się zastanowić nad tym, jaki jest ich ogólny podział. Pozwoli to wybrać możliwie najlepszą dla siebie koronę, która idealnie będzie pasowała do posiadanych potrzeb.
Jak to więc wygląda w szczegółach? Zdecydowanie najważniejszy jest podział ze względu na stopień integracji w budowę zęba. Ma się bowiem do czynienia z koronami częściowymi, osłaniającymi lub też całkowitymi, które używane są do pełnej odbudowy zęba.
Oczywiście na tym podział się nie kończy, ponieważ oprócz tego należy podzielić korony pod względem ich położenia. W tym wypadku ma się dostępne wersje dodziąsłowe, poddziąsłowe, a także naddziąsłowe.

Korony na podbudowie metalowej czy pełnoceramiczne?

Jak więc widać duży wpływ na wybór korony zębowej ma to, co dokładnie się potrzebuje i w jakim stanie posiada się zęby. Bez względu jednak na te sprawy kolejną bardzo ważną kwestią jest to, z jakiego materiału będzie wykonana dana korona. Najczęściej pacjenci decydują się na korony pełnoceramiczne lub te, które posiadają podbudowę metalową. Która z nich jest lepsza?
Nie da się ukryć, że z tych dwóch modeli zdecydowanie popularniejsza jest korona metalowa. Swoją ogromną popularność zawdzięcza rzecz jasna bardzo atrakcyjnej cenie, lecz również wysokiej trwałości. Wiedzieć jednak trzeba, że takie rozwiązanie charakteryzuje się dość nienaturalnym wyglądem, przez co proteza jest doskonale widoczna dla osób postronnych. Innymi słowy, taka korona rzuca się w oczy i nie imituje zbyt dobrze wyglądu prawdziwego zęba. Pod tym względem o wiele lepiej sprawdzają się odmiany ceramiczne. Wyglądają one zupełnie jak prawdziwe zęby. Oczywiście wadą w tym wypadku jest znacznie wyższa cena.

Inny artykuł w tej tematyce: https://1kawa.pl/najlepszy-dentysta-w-wolowie-sprawdz-oferte-stomatologow-z-tego-miasta/