Implanty zębowe – jak wygląda ich trwałość?
Podziel się

Każdy doskonale wie, że leczenie zębów nie jest całkowitym i wiecznym rozwiązaniem problemu. Nawet najlepiej usunięta próchnica może po pewnym czasie powrócić i dany ząb ponownie będzie musiał być leczony. Jak jednak wygląda kwestia trwałości w przypadku implantów? Jak długo można cieszyć się z ich dobrego stanu?

Ile czasu utrzymują się implanty zębowe?

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, jaka jest wytrzymałość implantów zębowych, w pierwszej kolejności osoba ta powinna dowiedzieć się, czym one tak w ogóle są i jak przebiega proces ich wszczepiania.
Implant zębowy to po prostu specjalna śruba, która wkręcana jest w nagwintowany otwór w kości szczęki lub żuchwy. Implant najczęściej wykonany jest z tytanu, ponieważ tworzywo to charakteryzuje się najwyższą trwałością, lecz przede wszystkim jest doskonale przyjmowane przez organizm.
Proces wszczepienia implantu, aż do wykonania korony zębowej, może zająć kilka miesięcy. Nic więc dziwnego, że każdy liczy na to, że trud ten będzie opłacalny i będzie się można z implantów cieszyć bardzo długo. Jak to jednak wygląda w rzeczywistości? Jak się okazuje, implanty bez większych problemów mogą być nawet dożywotnie. Są one niezwykle trwałe, mocne, a i sam organizm bardzo dobrze toleruje ich obecność.

Jak wydłużyć trwałość implantu?

Jak więc widać nie trzeba martwić się o to, czy wszczepione implanty wystarczą na odpowiednio długo. Z założenia ich trwałość określona jest na wiele lat i teoretycznie powinny bez większych problemów posłużyć danej osobie do końca życia.
Jak jednak można się bez trudu domyślić, pewnymi działaniami można spowodować, że implanty bardzo szybko nadawać się będą do wymiany. Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że po ich wszczepieniu trzeba ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza. Jakiekolwiek zaniedbania w czasie trwania procesu leczenia mogą odbić się na skróceniu trwałości implantów, nawet na ich odrzuceniu przez organizm.
Co więcej, o implanty każdego dnia trzeba odpowiednio dbać. Wiele osób uważa, że skoro są to sztuczne zęby, to nie trzeba się przejmować ich higieną tak mocno, jak zębów prawdziwych. Jest to ogromny błąd, ponieważ odpowiednie czyszczenie implantów bardzo wyraźnie wpływa na ich trwałość. Zaniedbania na tym polu doprowadzić mogą do sytuacji, gdy już po kilku latach implant trzeba będzie wymienić na zupełnie nowy. Wytrzymałość implantów zęboweych jest zależna od wielu czynników.