Protetyka sosnowiec – rodzaje protez zębowych
Podziel się

Zdrowe i piękne zęby mają kluczowe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania naszego organizmu. Niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o zęby, z czasem mogą pojawić się na nich ubytki prowadzące do trwałych uszkodzeń, a nawet konieczności usunięcia niektórych zębów. Wówczas warto rozważyć założenie protezy zębowej, która skutecznie rozwiąże problem braków w uzębieniu. Jakie zatem rodzaje protez zębowych oferuje nam obecnie protetyka sosnowiec?

Protezy zębowe sosnowiec stałe i ruchome

Protezy zębowe sosnowiec możemy podzielić w zależności od sposobu mocowania na stałe i ruchome. Protezy stałe są zakładane na dłuższy okres i żeby je ściągnąć, trzeba się udać do stomatologa. Do protez stałych zaliczamy między innymi korony, implanty, mosty, czy licówki. Natomiast protezy zębowe ruchome są tak zbudowane, że można je z powodzeniem samodzielnie założyć i zdjąć, a zaliczamy do nich protezy akrylowe, akronowe, nylonowe oraz szkieletowe.

Protezy zębowe sosnowiec akrylowe

Tego typu protezy są bardzo popularne, ponieważ wyglądają efektownie, a przy tym są stosunkowo niedrogie. Ponadto dobrze dopasowują się do jamy ustnej oraz umożliwiają komfortowe gryzienie i żucie pokarmów. Co więcej, dobry protetyk sosnowiec potrafi tak dobrać protezę akrylową, aby ładnie poprawiła proporcję twarzy.

Protezy zębowe sosnowiec akronowe

Protezy akronowe są lżejsze i bardziej elastyczne niż te wykonane z akrylu. Tego typu uzupełnienia są polecane osobom podatnym na reakcje alergiczne, cechują się także dużą wytrzymałością i trwałością. Nie można ich jednak zastosować w przypadku całkowitego braku zębów, ponieważ do założenia protezy akronowej wymagane jest posiadanie co najmniej trzech zdrowych zębów.

Protezy zębowe sosnowiec nylonowe

Nylonowe protezy dobrze przylegają do dziąsła i wykazują wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Uzupełnienia te mogą się jednak szybko przebarwić, ponieważ nylon chłonie zapachy i barwniki z pożywienia.

Protezy zębowe sosnowiec szkieletowe

Protezy szkieletowe charakteryzują się solidną metalową podbudową i służą do częściowego uzupełnienia ubytków w uzębieniu. Tego typu protezy są wygodne w użytkowaniu, ale posiadają także widoczne klamry i mogą powodować alergię.

Aby wybrać optymalną protezę zębową spośród dostępnej na rynku oferty, warto odwiedzić profesjonalnego protetyka Sosnowiec, który umiejętnie doradzi wybór właściwego uzupełnienia, biorąc pod uwagę predyspozycje i możliwości finansowe danego klienta.