Stłoczenie zębów i sposoby leczenia
Podziel się

Problemy w jamie ustnej mogą być całkiem prozaiczne, jak i znacznie bardziej poważne, a przy braku prawidłowego leczenia mogą prowadzić do jeszcze poważniejszych schorzeń, które mogą prowadzić nawet do utraty zębów. Tak równie bywa w przypadku, jakim jest stłoczenie zębów. Co to za choroba i jak należy ją leczyć?

Czym jest stłoczenie zębów?

Stłoczone zęby określane są jako wada zgryzu, która jest wynikiem zbyt małej ilości miejsca w łuku zębowym, aby mogły w nim prawidłowo wyrżnąć się wszystkie zęby. Tym samym stają się one zbyt stłoczone, a także mogą ulegać wykrzywieniu. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to jedynie problemem estetycznym, ale schorzenie to w konsekwencji może prowadzić do znacznie poważniejszych problemów, a w najgorszej sytuacji nawet do utraty zębów. Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji, to należy zastosować odpowiednie leczenie.

Stłoczone zęby – jaką mają przyczynę?

Podłoże tej choroby może być bardzo różne, ale najczęściej jest to problem, w których kluczową rolę odgrywa genetyka. Inne przyczyny to między innymi zbyt szybkie usunięcie kła lub mlecznych trzonowców, opóźnione wyrzynanie się ósemek, resztkowy rozrost żuchwy oraz nieprawidłowe nawyki niemowlęce, np. ssanie kciuka.

Stłoczone zęby nie są tylko defektem estetycznym – mogą również przyczynić się do znacznie bardziej poważnych problemów w jamie ustnej. Jest to między innymi próchnica, ponieważ czyszczenie ciasno i krzywo przylegających do siebie zębów jest znacznie utrudnione. Ponadto mogą także wywołać inną wadę zgryzu, głównie z powodu złych nawyków, prowadzić do utraty kości i ich osłabienia, a nawet do wad wymowy czy problemów z oddychaniem.

Jak wyleczyć stłoczenie zębów?

W przypadku tej choroby konieczne jest więc zastosowanie odpowiedniego leczenia, które może obejmować zarówno opiekę stomatologiczną, jak i ortodontyczną. Jak wyleczyć stłoczenie zębów? – Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie aparatu ortodontycznego – u dorosłych stałego, a u dzieci ruchomego. Zdarzają się także sytuacje, gdy koniecznie jest usunięcie niektórych zębów lub zastosowanie odpowiedniego utrzymywacza przestrzeni, który zapobiega przesuwaniu się zębów stałych. Drobne nieprawidłowości można usunąć za pomocą szlifowania, wychylenia korekcyjnego lub dystalizacji – to przede wszystkim lekarz decyduje o zastosowaniu najbardziej skuteczniej dla danego przypadku metody.

Inny artykuł w tej tematyce: https://1kawa.pl/pomozemy-ci-w-wyborze-dentysty-na-co-zwrocic-uwage/