Dowiedz się, jak przebiega leczenie zębów pod narkozą u dzieci
Podziel się

Wiele dzieci cierpi na próchnicę zębów. Niestety bardzo dużo z nich panicznie boi się wizyty u stomatologa. Nieleczone zęby są przyczyną bólu i chorób. Dlatego ważne jest, żeby dziecko poddało się leczeniu stomatologicznemu. Dentofobia, czyli lęk przed dentystą, dotyka wiele osób – także dorosłych i potrafi skutecznie zniechęcić do leczenia. W niniejszym artykule dowiedz się, na czym polega leczenie zębów pod narkozą u dzieci.

Znieczulenie u dzieci

Znieczulenie ogólne nazywane jest narkozą. Poprzez podanie pacjentowi specjalnych leków, wprowadza się go w stan uśpienia. Istnieje wtedy brak świadomości i nie odczuwa się bólu. Znieczulenie wykonywane jest w asyście anestezjologa. Przed zastosowaniem narkozy u dziecka, lekarz podaje mu środek uspokajający (najczęściej jest to syrop). Po zaśnięciu, środek znieczulający wraz z tlenem wprowadzony jest rurką dotchawiczą. Dzięki temu mamy gwarancję bezpieczeństwa zabiegu stomatologicznego przy użyciu narkozy. Aparat zapewnia dziecku sztuczne oddychanie, a rurka dotchawicza chroni płuca przed wymiotami.

Po znieczuleniu dziecka, dentysta przystępuje do leczenia zębów. Anestezjolog cały czas monitoruje stan pacjenta, aż do zaprzestania działania narkozy.

Narkoza u dzieci – kiedy ją stosować?

Znieczulenie ogólne kojarzyć się może z operacjami, jednak często jest stosowane w stomatologii dziecięcej. Przede wszystkim sprawdza się u dzieci, które cierpią na dentofobię i inne rozwiązania (jak np. podanie gazu rozweselającego) zawiodły. Wskazaniem jest także zaawansowana próchnica u dziecka.

Leczenie zębów pod narkozą u dzieci – także zębów mlecznych

Nie tylko stałe zęby można leczyć pod narkozą. Narkoza znalazła zastosowanie także w leczeniu zębów mlecznych. Jeżeli zostały one zaatakowane przez próchnicę – istnieje duże ryzyko, że próchnica dotknie zęby stałe. Podczas jednego zabiegu pod narkozą, stomatolog jest w stanie wyleczyć wiele zębów. Zazwyczaj stara się, żeby wyleczyć wszystkie. Przy zastosowaniu narkozy można także zęba usunąć. Jednym zabiegiem można zlikwidować wszelkie dolegliwości bólowe w jamie ustnej dziecka. Dzięki temu można uniknąć wielu nerwowych wizyt w gabinetach stomatologicznych, gdy dziecko nie chce współpracować i poddać się leczeniu. Zaawansowana próchnica powoduje choroby nerek i serca, dlatego tak ważne jest leczenie zębów. Leczenie zębów pod narkozą u dzieci jest dozwolona, a nawet zalecana aby zapobiec dalszemu rozwojowi chorób.

Przeczytaj także: https://1kawa.pl/specjalisci-dentystyczni-z-krakowa-jakich-lekarzy-mozemy-znalezc/