Historia telefonów
Podziel się

Telefon. Urządzenie, dzięki któremu możliwe jest zdalne komunikowanie się, to wynalazek, którego historia sięga setek lat. Wiele osób uznaje, że twórcą pierwszego telefonu przewodowego jest Alexander Bell. Częściowo jest to prawda, ponieważ to właśnie ten człowiek jako pierwszy go opatentował. Kto wynalazł telefon? Ktoś zupełnie inny.

Kto stworzył pierwszy telefon?

Pierwszy telefon stworzył Antonio Meucii. Ten włoski wynalazca urządzenie do komunikacji głosowej na odległość stworzył 20 lat wcześniej niż Alexander Bell. W 1857 roku skonstruował on prototyp urządzenia, które później nazwano telefonem. W roku 1960 pokazał je światu. Niestety, nie stać go było na opłacenie kosztów patentu. Kto wynalazł telefon? Oficjalnie Alexander Bell, w rzeczywistości jednak nie.

Telefony przewodowe z czasem oczywiście były modyfikowane, udoskonalane i na trwałe wpisały się w historię świata, umożliwiając głosową komunikację nawet z rozmówcami przebywającymi na innych kontynentach. Z czasem jednak zostały wyparte przez telefony komórkowe, gwarantujące łączność bezprzewodową, obecnie zapewniające użytkownikom także wiele innych możliwości. Pierwszy telefon komórkowy nie przypominał ich w żadnym stopniu.

Pierwszy telefon komórkowy

Kto wymyślił telefon komórkowy? Telefony komórkowe po raz pierwszy pojawiły się w 60-tych latach poprzedniego wieku. Prototyp stworzyła szwedzka firma Ericsson. Pierwsza komórka ważyła około 40 kilogramów, a jeśli chodzi o gabaryty, bardziej przypominała walizkę niż urządzenie, które można włożyć do kieszeni. Za pieniądze, które należałoby na ten telefon wydać, można było kupić samochód.

Pierwsze komórki dostępne dla klientów pojawiły się za sprawą firmy Motorola. Pierwszy model komórki, nazwany DynaTAC, był o wiele mniejszy od prototypu tego urządzenia. Komórka ważyła około 2 kilogramów. Pomimo sporych gabarytów, urządzenie okazało się hitem, na którego zakup decydowało się tysiące klientów. Nie odstraszały ich nawet bardzo mizerne możliwości tego telefonu. Czas rozmowy nie przekraczał 30 minut, a czuwania – 8 godzin.

Pierwsze nowocześniejsze komórki

Pierwsze telefony komórkowe zapewniały tylko możliwość rozmowy. Inne udogodnienia pojawiły się dużo później. Telefon z grą pojawił się w roku 1997. Był to model Nokia 6110. Pierwszym telefonem, w którym można było zmieniać obudowę, była kultowa obecnie Nokia 5110. Pierwszym telefonem bez antenki była Nokia 8110. Ten model zaprezentowano w roku 1998. Zaskakująco wysoka była jego cena. Aparat ten kosztował około 4 tysięcy złotych, co w tamtych latach było sumą wręcz astronomiczną.

Telefony z ekranem dotykowym i smartfony

Telefony komórkowe towarzyszyły nam przez wiele lat, z czasem jednak zostały wyparte przez wielofunkcyjne urządzenia nazwane smartfonami. Ich charakterystyczna cecha, a mianowicie ekran dotykowy, pojawiła się jednak już nieco wcześniej. Pierwszy telefon z ekranem dotykowym został zaprezentowany w roku 1992. Wtedy to firma IBM pokazała model Simon – telefon, który obsługiwało się rysikiem. Dzięki urządzeniu można było nie tylko rozmawiać, ale też – na przykład – obsługiwać pocztę elektroniczną.

Prawdziwą rewolucją było jednak zaprezentowanie pierwszego modelu oznaczanego jako iPhone, telefonu, który do dziś uznawany jest jako najlepszy, wręcz kultowy. Oczywiście i iPhone jest udoskonalany, na rynku pojawiają się kolejne generacje tego urządzenia.