Próchnica jak powszechnie wiadomo jest zdecydowanie najczęściej występującą chorobą w Polsce jeżeli chodzi o zęby i jamę ustną, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się jak wygląda skuteczne leczenie. Z próchnicą zmagają się oczywiście nie tylko osoby dorosłe, ale również małe dzieci. Niniejszy artykuł to dobry wybór dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jak zapobiec próchnicy i jak sobie z nią poradzić.
O czym należy pamiętać?
Zaawansowana próchnica niestety może być przyczyną poważnych problemów i nieprzyjemnego bólu, dlatego też ważne jest to, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie. W początkowym stadium próchnica nie jest tak bardzo groźna. Jeżeli stomatolog nie udzieli szybkiej pomocy to może dojść do ropni, zapalenia okostnej albo do zgorzeli.
Jak wygląda leczenie?
Leczenie próchnicy w dużym stopniu uzależnione jest od jej zaawansowania. Jeżeli widoczne są tylko niewielkie plamki na powierzchni zęba, to dentysta wykonuje remineralizację. Zakażone miejsce jest bardzo dokładnie oczyszczone, a następnie nakłada się specjalny preparat, który w swoim składzie zawiera dużą ilość fluoru. To właśnie lakier lub żel z fluorem zapobiega rozwojowi próchnicy. Aby zwiększyć skuteczność zabiegu warto wykonać go kilka razy. Stomatolog może zaproponować również zastosowanie bakteriobójczego ozonu. Zabieg ten jest dość krótki (około 20 sekund), a co najważniejsze jest również skuteczny i bezbolesny dla pacjenta.
Leczenie w zaawansowanym stadium
Przy poważniejszej próchnicy niezbędne jest jej mechaniczne usunięcie. Dentysta usuwa próchnicę za pomocą wierteł albo specjalnego lasera. Chore tkanki są uzupełniane wypełnieniem kompozytowym. Mowa tutaj oczywiście o tzw. plombie. Jeżeli próchnica przedostała się przez szkliwo i atakuje miazgę zęba to niestety niezbędne jest leczenie kanałowe. W niektórych przypadkach niestety przeprowadzenie zabiegu endodoncji nie jest możliwe, dlatego też niezbędne jest wyrwanie chorego zęba.
Kiedy należy udać się do dentysty?
Systematyczne wizyty u dentysty powinny być stałym elementem naszego codziennego życia. Tylko dzięki regularnym kontrolom można zapobiec rozwojowi próchnicy. Jak łatwo się domyślić w przypadku próchnicy lepiej zapobiegać niż leczyć. Pamiętać należy także o tym, że stomatologia Targówek cały czas się rozwija, dlatego też nowoczesne gabinety dentystyczne mogą zaproponować swoim pacjentom coraz skuteczniejsze metody leczenia.
FAQ
Czy leczenie próchnicy jest bolesne?
Nie, leczenie próchnicy jest wykonywane w celu złagodzenia bólu i usunięcia próchnicy. Większość procedur jest bezbolesna i może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym.
Czy leczenie próchnicy jest kosztowne?
Leczenie próchnicy może być kosztowne, w zależności od stopnia zaawansowania. Zazwyczaj jednak istnieją różne możliwości finansowania, w tym zniżki w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
Jak długo trwa leczenie próchnicy?
Czas trwania leczenia próchnicy zależy od stopnia zaawansowania próchnicy. Zwykle trwa to od 1 do 4 wizyt, ale może trwać dłużej.
Jakie jest ryzyko wystąpienia powikłań po leczeniu próchnicy?
Ryzyko powikłań po leczeniu próchnicy jest niewielkie. Najczęstszymi powikłaniami są ból i obrzęk, ale są one zwykle łagodne i ustępują po kilku dniach.