Jakie aparaty ortodontyczne znajdują się na rynku?
Podziel się

Popyt na usługi, jakie zaoferować może ortodonta Olsztyn, jest obecnie bardzo duży, co wynika z faktu, iż wiele osób ma wady zgryzu, a ich duża część chce się ich pozbyć. Można wybierać wśród różnych rodzajów aparatów – przynajmniej w większości przypadków, gdyż poważniejsze wady zgryzu zmuszają do stosowania specyficznych rodzajów aparatów, na przykład Hyrax. Co można znaleźć na rynku poza tym gdy chodzi o aparat ortodontyczny Olsztyn?

Klasyczne aparaty

Są wybierane najczęściej, przede wszystkim dlatego, że taki aparat ortodontyczny Olsztyn jest najtańszy, ale nie tylko. Wiele osób skłonnych jest też uważać, że taki aparat działa lepiej niż inne, estetyczne warianty, ale nie jest to prawda. Faktem jednak jest, że takie aparaty są dziś mniej uciążliwe niż dawniej – mają mniejsze zamki, co przekłada się na ich atrakcyjniejszy wygląd, a także mniejszą uciążliwość. Wadą takiego rozwiązania są jednak możliwe obtarcia i inne uszkodzenia śluzówki jamy ustnej, zarówno ze strony zamków, jak i ostro zakończonych drutów, które kończą się tam, gdzie łuki zębowe, a więc mogą nawet wbijać się w policzki.

Aparaty ruchome

Wiele osób decydujących się na podjęcie leczenia ortodontycznego ma nadzieję, że ortodonta Olsztyn zezwoli na założenie aparatu ruchomego. Niestety, taki aparat zwykle przepisać może tylko ortodonta dziecięcy Olsztyn, gdyż tego rodzaju konstrukcje stosuje się tylko u najmłodszych pacjentów, zresztą nie zawsze. Osoby chcące zapewnić swym dzieciom skuteczniejsze leczenie często wolą postawić na aparat stały, a ortodonta dziecięcy Olsztyn nie ma nic przeciwko temu, wiedząc, że to też pozwala uniknąć braku dyscypliny w noszeniu aparatu ruchomego u dzieci.

Aparat lingualny (lingwalny)

To rzadko stosowany rodzaj aparatu. Stworzony został z myślą o osobach, które szczególnie cenią sobie swój wygląd i dlatego chcą postawić na aparat niewidoczny. Ten typ mocowany jest na tylnych powierzchniach zębów, dzięki czemu nikt z osób postronnych nie musi domyślić się, iż dana osoba jest w trakcie leczenia ortodontycznego. To jednak, że tego rodzaju aparat ortodontyczny Olsztyn nie jest popularny, nawet osoby z pierwszych stron gazet często noszą zwykłe aparaty, świadczy o tym, że nie jest on idealny. Wadą jest nie tylko jego wysoka cena, ale też to, że może utrudniać mowę i ogólnie powodować dyskomfort.

Aparaty estetyczne – kosmetyczne

Te mniej widoczne rodzaje aparatów cieszą się dużą popularnością. Najpopularniejsza wersja to ta, w której widoczny jest tylko drucik, gdyż zamki wykonane są z przezroczystego tworzywa.