Kto wynalazł telefon i z jaką historią jest to związane? Takie pytanie warto postawić sobie w kontekście tego, że obecnie wszyscy korzystamy z telefonów komórkowych, ale mało osób wie jaki był pierwszy telefon komórkowy i kto go wynalazł. Oto ciekawostki, fakty i daty związane z powstaniem nowego wynalazku w postaci telefonu.
Kto wymyślił telefon i skąd wzięła się jego nazwa?
Słowo “telefon” stanowi połączenie dwóch greckich wyrazów – „tele” oraz „phone”, które oznaczają: „zdalny” i „głos”. Wiąże się to z możliwością komunikowania się głosowego dzięki użyciu telefonu, co obecnie jest codziennością i nikogo nie dziwi, choć jeszcze w XIX wieku nie słyszano o takiej możliwości. Obecnie korzystamy z nowoczesnych wersji smartfonów, które oprócz możliwości komunikowania się na znaczne odległości dają też możliwość robienia i wysyłania zdjęć, sprawdzania e-maili i korzystania z Internetu, a często są pomocne podczas pracy, na zakupach itp.
Pierwszy telefon nie posiadał tak rozbudowanej wersji i służył tylko do porozumiewania się. Choć długo trwały spory co do tego kogo uznać za jego odkrywcę, ponieważ w tym samym czasie nad podobnymi wynalazkami pracowało wiele osób, jednak ostatecznie palma pierwszeństwa trafiła w ręce nauczyciela, logopedy i wynalazcy – Aleksandra Bella. Dziś o jego odkryciu uczą się nawet dzieci w szkole, a osoba znanego wynalazcy na stałe zapisała się na kartach historii.
Kto wynalazł telefon i kiedy?
Jak wskazano wyżej za wynalazcę telefonu uznaje się Aleksandra Bella, który w 1876 roku zgłosił swoje odkrycie w biurze patentowym w Kanadzie. Wiąże się z tym ciekawą historia, ponieważ podobno tylko o dwie godziny wyprzedził swojego konkurenta w dziedzinie wynalazków, który również chciał opatentować odkrycie telefonu – Elisha Gray’a. Jakiś czas trwała sprawa sądowa o to kto wymyślił telefon jako pierwszy, ale ostatecznie to Bell zapisał się na kartach historii.
Kiedy i w jakich okolicznościach powstał pierwszy telefon komórkowy?
Pierwsze komórki pojawiły się na rynku w latach 60. XX wieku. Prototyp opracowała firma Ericsson i, co ciekawe, ważył on… aż 40 kilogramów. Nie bez przyczyny nazywano go, więc “cegłą”, a jego cena wynosiła wówczas tyle co koszt dobrego samochodu. Wyglądem przypominał walizkę i jeśli porównamy go do współczesnych komórek to okazuje się, że te, które posiadamy obecnie są o wiele bardziej funkcjonalne i poręczne. Z pewnością też wyróżnia je inna cecha: ogólna dostępność, bo obecnie modele smarfonów posiada niemal każdy i to niezależnie od wieku…