Kto wynalazł telefon komórkowy?
Podziel się

Warto wiedzieć, że obecnie większość osób mieszkających w Polsce korzysta ze smartfona. Nie wszyscy jednak wiedzą, kto wynalazł telefon komórkowy. Bardzo duża liczba osób nawet nie zastanawia się nad tym pytaniem. Historia wspomnianego urządzenia jest zdecydowanie ciekawsza niż mogłoby się wydawać. Kto wymyślił telefon komórkowy?

Kto wynalazł telefon komórkowy?

Należy mieć świadomość, że za ojca telefonii komórkowej uważa się Martina Coopera. pracownik koncernu Motorola wykonał on bowiem, jako pierwszy człowiek na świecie połączenie z urządzenia DynaTAC ważącego prawie 2 kg. Warto wiedzieć, jak doszło do tego, że powstał pierwszy telefon komórkowy. Inspiracją dla Coopera był komunikator używany przez kapitana Kirka z znanego serialu Star Trek.

Globalna sieć

Warto zdawać sobie sprawę, że obecnie działa na świecie kilka tysięcy różnych operatorów sieci komórkowych. Ponadto działają również przedsiębiorstwa oferujące bezpłatne SMSy i rozmowy bez konieczności wcześniejszego podpisania umowy abonamentowej, Doskonałym przykładem może być virginmobile. Godny uwagi jest fakt, że w przeszłości było to jedynie marzeniem, obecnie jest codziennością.

Ludzie muszą sobie uzmysłowić, że mają nieograniczony dostęp do komunikowania się czy informacji. Smartfony są niezwykle poręczne i płaskie. Bardzo trudno jest zatem uwierzyć w fakt, że ich prototypem była cegła ważąca prawie 2 kilogramy. Ponadto bateria pierwszego telefonu umożliwiała wykonanie rozmowy trwającej 35 minut.

Historyczna rozmowa

Jak zostało juz wspomniane wcześniej pierwsza rozmowa za pomocą telefonu komórkowego miała miejsce 3 kwietnia 1973 roku. Martin Cooper wykonał połączenie, z kolei jego rozmówca był Joel Engel. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że urządzenie uzyskało patent już 17 października. Produkt jednak został dopuszczony do sprzedaży prawie 10 lat później (sierpień 1983 rok). Koniecznie trzeba zaznaczyć, że klienci mogli wtedy kupić ulepszoną wersję: Motorola DynaTAC 8000X. Cena telefonu wynosiła 3995 dolarów. Godny uwagi jest również fakt, że połączenia mogły być wykonywane tylko i wyłącznie w centrum Chicago.

Pierwszy telefon komórkowy z wyświetlaczem

Nie wszyscy również wiedzą kto wymyślił telefon z wyświetlaczem. Należy mieć świadomość, że pierwszym urządzeniem wyposażonym w wspomniany wyświetlacz była Nokia Mobira Talkman. Godny uwagi jest fakt, że produkt swoim wyglądem bardzo przypominał współczesną komórkę. Telefon trafił do sprzedaży w 1984 roku. Nokia Mobira Talkman ważyła 800 gramów i kosztowała 4500 dolarów.