Zdobądź uprawnienia SEP i zacznij swoją przygodę z elektryką!
Podziel się

Elektryk to zawód, który nie jest przeznaczony dla każdego człowieka. Trzeba mieć przede wszystkim smykałkę do pracy związanej z prądem. Co więcej, należy być osobą cierpliwą, odpowiedzialną i bardzo dokładną. Jednak nadal to nie wszystkie wymagania, gdy chce się otrzymać lepiej płatne zatrudnienie w dużej firmie. Wtedy konieczne będą sepowskie uprawnienia. Czym one są i jak je zdobyć?

Odpowiednie szkolenie

O SEP uprawnienia może starać się człowiek, który ma 18 lat i minimum podstawowe wykształcenie. Dlatego właśnie dużo młodych chłopaków-majsterkowiczów wysyła swoje CV do różnych firm produkujących podzespoły elektroniczne. Mogą być jednak zdziwieni, bo nie pojawi się żadna odpowiedź i zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Okazuje się, że do pełnego sukcesu brakuje jeszcze certyfikatu, który będzie dowodem posiadania specjalnych uprawnień. Na szczęście dość łatwo można je zdobyć. Wystarczy zapisać się na krótki kurs stacjonarny lub online, gdzie można nauczyć się eksploatacji i dozoru urządzeń elektroenergetycznych, a nawet instalacji cieplnych i sieci gazowych. Cena takiego szkolenia uzależniona jest chociażby od miejsca jego organizowania i liczby osób.

Uprawnienia SEP – egzamin

Samo ukończenie szkolenia nie spowoduje jednak, że otrzyma się sepowskie uprawnienia. To dopiero pierwszy krok. Drugi polega na przystąpieniu do egzaminu. Co wiemy na jego temat? Odbywa się on w ustnej formie. Nie jest trudny. Pytania związane są bezpośrednio z zakresem materiału przekazywanym wcześniej na wykładach. Stąd rzadko się zdarza, aby uczestnik nie uzyskał pozytywnego wyniku. Wystarczy uważnie słuchać i notować.

Po zdaniu takiego egzaminu przygotowywanego przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, czeka się dwa tygodnie na wydrukowanie świadectwa. Taki dokument ważny jest przez 5 lat. Dzięki niemu można bez problemów obsługiwać, monitorować, a także dokonywać napraw skomplikowanych urządzeń oraz instalacji. Co więcej, można awansować na lepsze stanowisko, chociażby kierownicze. Brzmi świetnie, prawda?

Podsumowanie

Trzeba dodać informację, że podejście do egzaminu będzie możliwe wtedy, gdy uiści się opłatę w wysokości 280 zł. Czu jest to duża kwota? Nie. Tym bardziej że otrzymane sep uprawnienia staną się przepustką do zatrudnienia na pełnym etacie. Pensja okaże się na tyle spora, że nie będzie zmartwienia, czy starczy do pierwszego każdego miesiąca.

FAQ

Co to są uprawnienia SEP?

Uprawnienia SEP (uprawnienia do wykonywania eksploatacji elektrycznej) to certyfikaty przyznawane przez Urząd Dozoru Technicznego potwierdzające, że dana osoba ma odpowiednie kwalifikacje do wykonywania prac eksploatacji elektrycznej.

Jak mogę zdobyć uprawnienia SEP?

Aby uzyskać uprawnienia do wykonywania eksploatacji elektrycznej, należy ukończyć odpowiednie szkolenie. Szkolenia te oferowane są przez różne firmy szkoleniowe, które posiadają certyfikaty upoważniające je do wykonywania tego typu szkoleń.

Jaki jest koszt uzyskania uprawnień SEP?

Koszt uzyskania uprawnień SEP zależy od liczby osób, które biorą udział w szkoleniu oraz od firmy szkoleniowej, która je oferuje. Koszt szkolenia może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Jak długo trwa szkolenie SEP?

Czas trwania szkolenia SEP zależy od poziomu uprawnień, które chcesz uzyskać. Większość szkoleń trwa od jednego do trzech dni.