Czy warto zdobyć uprawnienia SEP?
Podziel się

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się uprawnienia SEP. Można śmiało powiedzieć, że na szkolenie SEP decyduje się coraz więcej osób.

Czym jest SEP?

W tym artykule wyjaśnimy, czym cechuje się kurs SEP, a także podpowiemy, jak się do niego przygotować. Na początku trzeba wyjaśnić, że SEP to inaczej Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jest to znana organizacja odpowiedzialna za przygotowanie kursów elektrycznych oraz specjalnych szkoleń. Wszystkie zainteresowane osoby, które spełniły minimalne wymagania mogą uczestniczyć w szkoleniu. Stowarzyszenie Elektryków Polskich wydaje certyfikaty osobom, które zaliczyły końcowy egzamin. Jeśli ktoś poważnie myśli o swojej karierze w branży elektrycznej to musi koniecznie zdobyć te uprawnienia. Celem szkolenia jest przygotowanie kandydatów do pracy przy elektrycznych instalacjach o napięciu do 1 kV. Uprawnienia SEP są wymagane na niektórych stanowiskach, więc ich uzyskanie otwiera duże możliwości zawodowe.

Udział w szkoleniu SEP

Organizacja SEP zajmuje się nie tylko działalnością popularyzatorską, ale również edukacyjną. Jest to idealne rozwiązanie dla początkujących elektryków, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Są różne sposoby, żeby zdobyć wiedzę wymaganą do rozpoczęcia pracy w tej branży. Musisz posiadać uprawnienia SEP, jeśli chcesz brać udział w rekrutacji na stanowisko dotyczące instalacji elektrycznych. Wyróżniamy uprawnienia SEP G1, G2 oraz G3. G1 to elektroenergetyka, G2 dotyczy ciepłownictwa, natomiast G3 zajmuje się gazownictwem. Warto podkreślić, że ukończenie konkretnego kursu uprawnia nas do pracy na stanowisku dozoru oraz eksploatacji. Uzyskanie uprawnień to konieczny warunek, jeśli chcemy rozpocząć karierę w zawodzie. Większość osób chętnie korzysta z oferty szkoleniowej ośrodków. Podstawowa korzyść, która płynie z otrzymania z certyfikatu Stowarzyszenia Elektryków Polskich to zdobycie umiejętności i wiedzy z branży elektrycznej. Trzeba się skupić na nauce i kursach przygotowawczych, ponieważ energetyka jest bardzo wymagającą dziedziną. Egzamin końcowy też jest wymagający, więc nie da się go zdać bez żadnego przygotowania. Zdobycie uprawnień do eksploatacji i dozoru nad urządzeniami energetycznymi to dobry start kariery w tej dziedzinie. Każdy elektryk musi posiadać aktualny kurs SEP, który jest ważny przez pięć lat.