Dentysta Opole – ustrzec się przed próchnicą
Podziel się

Próchnica to poważny problem, z którym borykają się starsi i młodsi. Jakie rady dla pacjentów ma stomatolog Opole? Co robić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego schorzenia jamy ustnej?

Wróg, którego wszyscy dobrze znamy, czyli próchnica zębów – dentysta Opole

Próchnica dotyczy sporej grupy osób i – niestety – także dzieci. Spożywanie produktów wysoko przetworzonych z dużą ilością cukru, niedokładne lub zbyt rzadkie szczotkowanie zębów i odraczanie wizyt kontrolnych u dentysty – to są główni winowajcy tego schorzenia jamy ustnej. Warto zaznaczyć, że próchnica i różnego rodzaju ubytki przez nią powstające nie są jedynie problemem natury estetycznej. Nieleczone dolegliwości uzębienia wywołują stany zapalne, mogą przyczynić się do osuwania się szyjek zębowych, a także – w ostateczności – do wypadania zębów. Zaawansowane stadium próchnicy sprawia, że odczuwa się ból, z którym należy wręcz pędzić do stomatologa. Poza tym, latami bagatelizowane choroby przyzębia mogą negatywnie wpływać także na kondycję innych narządów i wywoływać choroby ogólnoustrojowe (np. schorzenia układu sercowo-naczyniowego). Jak widać, ignorowanie zasad higieny jamy ustnej może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Jakie są objawy próchnicy, które powinny być sygnałem alarmującym? Stomatolog Opole wyjaśnia

Choć próchnica często rozwija się niezauważalnie i dopiero poważne zmiany zmuszają do wizyty u stomatologa, można wyróżnić kilka jej objawów, których znajomość pozwoli dość wcześnie zareagować i wdrożyć odpowiednie leczenie. Co powinno wzbudzić naszą czujność? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na pojawienie się nadwrażliwości zębów. Ciepłe lub zimne posiłki i napoje powodują dyskomfort w jamie ustnej? Może to oznaczać rozwijającą się próchnicę. Innymi znakami zwiastującymi to, że ma się do czynienia z tym powszechnym schorzeniem, są powstające ubytki, zagłębienia w szkliwie oraz bóle zębów. Dentysta Opole podczas wizyty w gabinecie może ocenić, w jak zaawansowanym stadium jest próchnica zębów i na tej podstawie wdrożyć odpowiednie leczenie.

W jaki sposób uchronić się przed próchnicą zębów? Gabinet stomatologiczny Opole i działania profilaktyczne

Gabinet stomatologiczny Opole oferuje wiele usług profilaktycznych, które mają za zadanie zapobiegać rozwojowi próchnicy. Podstawą są regularne kontrole, które powinny odbywać się co najmniej raz w roku. Co jakiś czas warto też wykonać higienizację zębów, która usuwa osad ze szkliwa i wzmacnia go.