Protetyka – jaką protezę wybrać?
Podziel się

Niestety zęby psują się i bardzo często przedwcześnie wypadają. Nawet prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa czasami są niewystarczające. Na szczęście istnieje dziedzina stomatologii zwana protetyką, która zajmuje się uzupełnianiem braków w uzębieniu.

Protetyka – kiedy udać się do specjalisty?

Utrata zęba czy kilku zębów jest nie tylko dużym problemem estetycznym, ale także uniemożliwia prawidłowe przeżuwanie posiłków. To w konsekwencji prowadzi do pogorszenia trawienia, które niekorzystnie wpływa na cały organizm. Brak zęba może spowodować powstanie wady zgryzu, a to może doprowadzić do chwiania się zdrowych zębów.

Do protetyka należy udać się bezzwłocznie w momencie braku jakiegokolwiek zęba. Protetyk także zajmuje się zębami słabymi lub ze zmienioną strukturą, na które nakłada się wówczas koronę w celu zapobieżenia dalszej degradacji zęba.

Protetyka – proteza w jeden dzień

Nowoczesna technologia i sprzęt powodują, że leczenie protetyczne jest znacznie szybsze niż jeszcze kilka lat temu. Proteza w jeden dzień nie jest już dla nikogo szokiem. Oczywiście najczęściej jest to proteza tymczasowa, ale ważne jest to, że nie trzeba funkcjonować bez zębów.

Wybierając się do dobrego protetyka, można liczyć na duży wybór różnych rodzajów protez. Do wyboru są protezy ruchome, które polecane są szczególnie starszym osobom. Protezy stałe są droższe, ale przez to także solidniejsze. Oczywiście decyzję o wyborze konkretnej protezy najlepiej skonsultować ze specjalistą, który przedstawi wszystkie wady i zalety danego modelu.

Jak często należy odwiedzać protetyka?

Po założeniu protezy należy odwiedzić gabinet protetyczny mniej więcej po dwóch tygodniach, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Jeśli proteza uwiera bądź w jamie ustnej odczuwany jest dyskomfort, to należy umówić się znacznie szybciej na wizytę. Pierwsza kontrola jest najważniejsza, ale kolejne są równie istotne. Najlepiej spotkać się raz na pół roku, aby protetyk mógł sprawdzić, czy z protezą jest wszystko w porządku. Oko specjalisty wychwyci wszelkie nieprawidłowości od razu, a to spowoduje, że będzie można je od razu naprawić.

Należy pamiętać, że protezy nie wolno samodzielnie naprawiać. Nawet jeśli jest to drobnostka, to należy się z nią udać do gabinetu protetycznego.