Detekcja dymu w szybie windowym – co warto wiedzieć?
Podziel się

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak ogromnym zagrożeniem dla ludzkiego życia jest pożar budynku mieszkalnego. Szczególnie dotyczy to dużych wieżowców, w których mieszkają setki rodzin. Podczas projektowania takiego budynku wiele uwagi poświęca się kwestii oddymiania szybu windowego. Z jakiego powodu jest to tak ważne, a także jak takie oddymianie jest realizowane?

Czy oddymianie szybu windowego jest ważne?

Na co dzień wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest efektywne oddymianie takich przestrzeni jak szyb windowy. Mieszkańcy dużych bloków najczęściej sądzą, że kluczowe i najbardziej wpływające na ich bezpieczeństwo są korytarze, którymi mogliby ewakuować się z płonącego budynku. Jak się jednak okazuje, szyb windowy jest szczególnie niebezpiecznym miejscem podczas pożaru.
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że może on stanowić śmiertelnie niebezpieczną pułapkę dla wszystkich tych osób, które w trakcie pożaru znajdują się w windzie. W tej zamkniętej przestrzeni duże zadymienie oznaczać będzie najprawdopodobniej śmierć.
Dodatkowo wiedzieć trzeba również to, że szyb windowy ma bezpośredni dostęp do wszystkich kondygnacji budynku. W efekcie tego zadymienie z jednej może łatwo przedostać się na kolejne, wskutek tego objąć cały budynek. Oznacza to, że jest to przestrzeń o szczególnym znaczeniu podczas pożaru. Wymusza to zatem stosowanie naprawdę wysokiej jakości i bardzo efektywnego systemu oddymiania.

Najlepszy system oddymiania szybu windowego

Jak więc widać efektywna detekcja dymu ma naprawdę ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa całego budynku i jego mieszkańców. Zasadne jest więc pytanie, jak powinien on funkcjonować. Logiczne jest bowiem to, że klasyczna wentylacja grawitacyjna się nie sprawdzi. W tym wypadku konieczne jest oparcie wentylacji na specjalnym czujniku.
Czujka zasysająca w szybie windowym to specjalne elektroniczne urządzenie, które cały czas monitoruje jakość powietrza. Rzecz jasna system nie opiera się tylko na jednej czujce, lecz jest ich kilka. Dodatkowo w skład wchodzą specjalne klapy umieszczone na górze szybu, a także wysokiej wydajności wentylatory.
Jak zatem to wszystko działa? Jeśli czujka wykryje nieprawidłową w jakość powietrza, uruchomi alarm ostrzegający mieszkańców. Kolejnym krokiem będzie skierowanie windy do bezpiecznego, najmniej zadymionego miejsca, aby umożliwić im ewakuację. Po tym winda zostanie zablokowana, otworzą się klapy, a mocne wentylatory odprowadzą dym poza szyb.

Inny artykuł w tej tematyce: https://1kawa.pl/dostepnosc-kursow-sep-sprawdz-jak-sie-na-nie-dostac/