Niebanalne wykończenie wnętrza – przestrzenne panele dekoracyjne
Podziel się

Wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się wnętrza w stylu skandynawskim. Do stonowanych, minimalistycznych mebli i pomalowanych na biało ścian świetnie pasuje również bardziej ekstrawagancki dodatek, taki jak naścienne panele dekoracyjne 3d, które mogą nadać całemu wystrojowi niepowtarzalny charakter. Jakiego rodzaju panele 3d są dostępne na rynku? Czym kierować się przy wyborze?

Panele dekoracyjne i kasetony 3d – co kryje się pod tą nazwą?

Na pewno wszyscy pamiętamy modne w latach 90. całe mieszkania i domy wyłożone boazerią – drewnianymi deskami, w mniejszy lub większy sposób obrobionymi i ozdobionymi. Panele dekoracyjne naścienne i nasufitowe to uwspółcześniona wersja boazerii, występująca w wielu formach, kolorach i wzorach, dzięki czemu można je dopasować do każdego wnętrza. W sklepach budowlanych możemy znaleźć kasetony 3d drewniane, metalowe, z tworzywa sztucznego czy ceramiki. Kupujemy potrzebną nam ilość elementów o powtarzającym się wzorze, podobnie, jak przy zakupie kafelek. Kasetony mogą składać się z drewnianej mozaiki, imitować cegłę czy kamień naturalny, ale można również kupić takie o bardzo nowoczesnym designie.

Jakie panele 3d wybrać przy urządzaniu wnętrza?

Panele dekoracyjne 3d szczególnie dobrze wpiszą się w proste wnętrza w stylu skandynawskim, w których położone na jednej ścianie będą stanowiły atrakcyjny dodatek. Wybierając materiał oraz wzór, miejmy na uwadze kolorystykę i styl danego pomieszczenia, a także mebli, które się w nim później znajdą. Ważne, żeby stylistyka wnętrza była spójna. Panele dekoracyjny mają jednak tą cechę, że jeśli poczujemy potrzebę zmiany, to łatwo wymienić je na inne, odmieniając jednocześnie charakter całego wnętrza.

Jeżeli preferujemy przytulny, staromodny styl, idealne będą panele 3d dekoracyjne z naturalnego drewna, uwydatniające jego fakturę, albo takie, które imitują ścianę z szarych, naturalnych kamieni. We wnętrzu bardziej modernistycznym, z meblami metalowymi i dużą ilością szkła, mogą sprawdzić się panele z giętej blachy, jakich zazwyczaj używa się na zewnątrz, albo o fantazyjnej, ciekawie ukształtowanej powierzchni, Wybór wzorów i rodzajów paneli dekoracyjnych 3d jest naprawdę szeroki, więc można liczyć na to, że znajdą się odpowiednie do każdego projektu. Panele są z pewnością dobrym sposobem, by urozmaicić wygląd pomieszczenia.