Skaling w gabinecie stomatologicznym. Wskazania, przebieg i przeciwwskazania do zabiegu
Podziel się

W gabinetach stomatologicznych można skorzystać z szerokiej gamy zabiegów. Wśród nich dostępne są także procedury polegające na higienizacji, czyli oczyszczaniu zębów. Jedną z nich jest skaling. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest skaling?

Skaling jest zabiegiem stomatologicznym, którego celem jest usunięcie kamienia nazębnego odkładającego się na szkliwie zębowym. Zabieg skalingu prowadzony jest naddziąsłowo i poddziąsłowo zależnie od lokalizacji kamienia. To bardzo ważna procedura, którą warto wykonywać systematycznie, ponieważ pomaga ona zapobiegać próchnicy i paradontozie.

Osobom chcącym zadbać o swój uśmiech i odwiedzić gabinet stomatologiczny Łomża także daje dostęp do zabiegów w tym zakresie. W prywatnym sektorze dentysta Łomża skaling prowadzony jest też w ramach zabiegu pełnej higienizacji z piaskowaniem oraz z dodatkową fluoryzacją zębów.

Skaling – rodzaje zabiegu
Usuwanie złogów z kamienia prowadzone jest różnymi metodami:

  • skaling z użyciem skalerów ręcznych – obecnie rzadko stosowna metoda
  • skaling mechaniczny – prowadzony z użyciem specjalnych wierteł w formie frezów, które powodują odrywanie się kamienia z zębów
  • skaling ultradźwiękowy – stosowany jest skaler emitujący ultradźwięki, który rozbija kamień
  • skaling laserowy – nowoczesna metoda usuwania kamienia z użyciem skalera laserowego

Kiedy wykonać skaling?

Głównym wskazaniem do skalingu jest nadmiernie odkładający się kamień zębowy, który nie tylko nie wygląda estetycznie, lecz też może powodować zwiększone ryzyko próchnicy i obniżanie się linii dziąseł, a przez to prowadzić do paradontozy.

Ponadto skaling wraz z piaskowaniem warto wykonać przed wybielaniem zębów, założeniem aparatu ortodontycznego, protez stomatologicznych.

Osobom odwiedzającym gabinet stomatologiczny Łomża daje dostęp do zabiegu na NFZ raz w roku, natomiast w przypadku prywatnego leczenia zabieg można prowadzić częściej.

Skaling na NFZ czy prywatnie?
Stomatolog w Łomży może wykonać skaling na NFZ lub prywatnie. Skaling na NFZ jest prowadzony metodą mechaniczną. Odwiedzającym prywatnego specjalistę jak dentysta Łomża umożliwia skorzystanie ze skalingu innymi metodami, lecz za opłatą.

Prywatny stomatolog Łomża – koszt wykonania zabiegu to od 100 złotych do 350 złotych razem z higienizacją i fluoryzacją.

Przeciwwskazania do skalingu
Wśród przeciwwskazań do skalingu ultradźwiękowego znajdują się:

  • ciąża
  • odklejanie się siatkówki oka
  • zaawansowana osteoporoza
  • wszczepiony rozrusznik serca

W powyższych przypadkach stomatolog Łomża prowadzi skaling mechaniczny albo ręczny.