Wszystko, co musisz wiedzieć o zębach mądrości
Podziel się

Zęby mądrości to ostatnie zęby trzonowe, które nazywane są także ósemkami. Niestety wiąże się z nimi parę problemów, których leczenia podejmuje się klinika stomatologiczna wrocław. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o ósemkach, czytając poniższy tekst.

Kiedy pojawiają się zęby mądrości?

Zęby mądrości pojawiają się pomiędzy 17. a 30. rokiem życia. Niektórzy ludzie w ogóle nie mają ósemek, innym wyrosły, ale nie wszystkie. Stomatolog wrocław podczas badania rentgenowskiego może sprawdzić, czy ósemki w ogóle się zawiązały.

Ósemki rosną etapami przez kilka lat. Każdy pacjent, który odczuwa swędzenie dziąseł lub zauważa obrzęk twarzy, powinien poinformować o tym swojego lekarza. Dentysta wrocław może wtedy sprawdzić, czy przyczyną są ósme zęby, czy ogólny stan zapalny.

Kłopoty, które mogą sprawiać ósemki

Dużym problemem pacjentów, którym wyrastają ósemki jest zatrzymanie zęba. Dochodzi do niego wtedy, gdy ząb przestał rosnąć lub wcale nie pojawił się ponad dziąsłem, ale daje niepokojące objawy. Należą do nich: przewlekły ból dziąsła, szczęki, a nawet całej twarzy wraz z uchem, opuchlizna i trudności z otwieraniem buzi. U niektórych pacjentów pojawia się także podwyższona temperatura, a węzły chłonne są powiększone.

Powodem tego schorzenia może być brak miejsca w łuku zębowym. Zatrzymana ósemka może też powodować stłoczenie pozostałych zębów i wtórne wady zgryzu. W takiej sytuacji stomatolog wrocław najczęściej podejmuje decyzję o chirurgicznym usunięciu zęba. Każda klinika stomatologiczna Wrocław zatrudnia chirurga, który specjalizuje się w takich ekstrakcjach.

Zdarza się, że zęby mądrości wyrastają w nieprawidłowy sposób – w bok. W tej sytuacji również powodują dolegliwości bólowe, najczęściej w postaci kłucia policzka. Taka sytuacja jest też niebezpieczna dla sąsiedniego zęba – jeśli ósemka uszkodzi jego korzeń, oba zęby trzeba będzie wyrwać.

U wielu pacjentów ostatnie zęby często się psują. Wynika to bezpośrednio z ich położenia. Dostęp szczoteczki do ich powierzchni może być utrudniony, zwłaszcza jeśli jeszcze nie do końca wyrosły, więc zalegają na nich resztki pokarmowe.

Jeśli to tylko możliwe, zęby mądrości należy leczyć. Podobnie, jak pozostałe trzonowce, służą do przeżuwania pokarmów i jeśli wyrosły, warto je zachować. Mogą też posłużyć za ząb filarowy, kiedy dentysta Wrocław wykonuje most protetyczny.