Czym są uprawnienia sepowskie?
Podziel się

Sepowskie uprawnienia w ostatnich latach cieszą się bardzo dużą popularnością. Termin SEP powinien być doskonale znany wszystkim elektrykom.

Czym jest SEP?

Warto jednak na początku wyjaśnić, że rozwinięcie tego skrótu to Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Jest to organizacja, która zajmuje się tworzeniem kursów elektrycznych oraz przygotowywaniem pytań egzaminacyjnych. Sam kurs nie jest długi, ponieważ trwa zaledwie kilka godzin. Dużą zaletą jest to, że dostępne są także kursy w formie zdalnej, więc nie trzeba nawet wychodzić z mieszkania, żeby zdobyć potrzebną wiedzę. Oczywiście egzamin jest w formie stacjonarnej, dlatego i tak trzeba będzie udać się na miejsce. Każda osoba, która myśli poważnie o pracy w branży elektrycznej powinna zdobyć uprawnienie SEP. SEP uprawnienia uprawniają nas do pracy z urządzeniami pracującymi przy określonym natężeniu prądu. Należy pamiętać, że uprawnienia można podzielić na energetyczne oraz elektryczne. Obecnie większość firm oczekuje od kandydata na pracownika, że będzie on posiadał uprawnienia SEP. Mimo tego faktu, nadal wiele osób bagatelizuje ten temat i nie stara się nawet podejść do kursu. Decydując się na zdobycie uprawnień wyraźnie zwiększamy swoje szanse na rynku pracy. W ten sposób możemy także wyróżnić swoje CV na tle reszty kandydatów.

Rodzaje kursów

Elektrycy nie powinni narzekać na brak zleceń, przynajmniej w najbliższej przyszłości. Coraz łatwiej można znaleźć zatrudnienie w branży elektrycznej, ponieważ elektryfikacja cały czas trwa. Wyróżniamy trzy rodzaje uprawnienia SEP, a dokładnie: G1, G2 oraz G3. G1 to kursy elektryczne, które kierowane są do ludzi pracujących przy sieciach, instalacjach oraz urządzeniach elektroenergetycznych, które wytwarzają, zużywają lub przetwarzają energię elektryczną. W drugiej grupie znalazły się kursy energetyczne, które określamy jako G2. W pewnych kręgach są one nazywane kursami cieplnymi. Mogą się przydać osobom pracującym przy dozorze lub eksploatacji urządzeń, sieci oraz instalacji cieplnych. Energii gazowej dotyczy trzecia grupa uprawnień, a mianowicie G3. Uprawnienia gazowe umożliwiają pracownikom pracę przy dozorze oraz eksploatacji urządzeń, instalacji oraz sieci gazowych. Warto mieć na uwadze, że uprawnienia nie są nadawane do końca życia. Po pięciu latach trzeba ponownie podejść do egzaminu. Jedynie osoby pełnoletnie mogą dołączyć do kursu.