Jak wygląda szkolenie SEP?
Podziel się

W ostatnich latach niezwykle dużym zainteresowaniem cieszą się SEP Gliwice szkolenia, które przygotowują kandydatów do zdobycia uprawnień sepowskich.

Na czym polega kurs SEP?

Na rynku pracy tworzy się bardzo duża konkurencja i dotyczy to także branży elektrycznej. Cały czas jest jednak duże zapotrzebowanie na elektryków, dlatego ludzie młodzi chętnie idą w tym kierunku. Tak naprawdę każdy elektryk powinien mieć skończony SEP Gliwice kurs, ponieważ bardzo łatwo jest o wypadek w branży elektrycznej. Praca elektryka nie należy do najłatwiejszych i jest dosyć ryzykowna, dlatego trzeba mieć odpowiednie predyspozycje, żeby wykonywać ten zawód. Wszelkie prace przy instalacjach elektrycznych powinny być oczywiście wykonywane przy wyłączonym napięciu zasilania. Należy jednak pamiętać, że napięcie zasilające czasami musi być włączone, dlatego wtedy trzeba zachować szczególną ostrożność. Szkolenia SEP są najbardziej popularne wśród ludzi młodych, którzy dopiero weszli na rynek pracy i muszą jeszcze podwyższyć swoje kwalifikacje. Wszyscy pasjonaci elektryki powinni bez większych problemów zdać SEP Gliwice egzamin i zdobyć uprawnienia sepowskie. Warto dodać, że ze szkolenia mogą skorzystać nie tylko doświadczeni specjaliści, ale także osoby początkujące, które dopiero poznają branżę elektryczną od środka. W pracy elektryka niezwykle ważna jest asekuracja. Czasami potrzebna jest osoba, która w momencie zagrożenia odetnie napięcie zasilające. Nie trzeba się jednak martwić na zapas, ponieważ takie prace są wykonywane bardzo rzadko. W czasie kursu powinny pojawić się wszystkie zagadnienia, które mogą być poruszone na egzaminie. Dlatego osoby, które uważały w czasie kursu nie powinny mieć większych problemów ze zdobyciem kwalifikacji. Warto dodać, że szkolenie trwa przeważnie kilka lub kilkanaście godzin i jest to wystarczający czas, żeby uzyskać wszystkie niezbędne informacje. Stowarzyszenie Elektryków Polskich zrzesza elektryków oraz inżynierów, a także przygotowuje szkolenia i pytania egzaminacyjne. Warto mieć na uwadze, że egzamin jest ustny, a pytania zadają członkowie specjalnie wybranej Komisji Kwalifikacyjnej. Żeby przystąpić do egzaminu trzeba najpierw złożyć wniosek w oddziale Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Zakres egzaminu SEP

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że takie oddziały zlokalizowane są zarówno w mniejszych, jak i większych miastach. To sprawia, że dostęp do kursu jest naprawdę bardzo łatwy i nikt nie powinien mieć problemu z tym, żeby do niego przystąpić. Ważna jest także samodzielna nauka w domu, ponieważ w czasie kursu nie da się zdobyć wszystkich informacji. Egzaminy także są przeprowadzane w oddziałach Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Egzamin jest płatny i kosztuje 260 złotych brutto. SEP Gliwice Egzamin jest realizowany po każdym kursie. W procesie rekrutacji pracodawcy często wymagają od kandydatów uprawnień sepowskich. Udokumentowane umiejętności z zakresu SEP są niezbędne, jeśli poszukujesz pracy związanej z elektryką. Według doświadczonych elektryków są to najważniejsze uprawnienia w tym zawodzie, a jednocześnie najbardziej podstawowe. Uprawnienia sepowskie można podzielić na trzy grupy: G1, G2 oraz G3. Kandydaci muszą mieć skończone 18 lat oraz pełną zdolność do czynności prawnych. Trzeba jeszcze posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie, ale jak widać wymagania nie są duże. Osoby, które chcą legalnie pracować jako elektryk powinny obowiązkowo posiadać uprawnienia SEP.