Kiedy dziecko powinno iść po raz pierwszy do dentysty?
Podziel się

Wielu rodziców pamięta swoje wizyty stomatologiczne z dzieciństwa jak przez mgłę. Trzydzieści, czy czterdzieści lat temu nie istniała jeszcze profilaktyka stomatologiczna a leczenie ubytków kojarzyło się jedynie z bolesną koniecznością. Dziś jest zupełnie inaczej. Niemalże w każdym centrum stomatologicznym pracuje stomatolog bielsko biała, który leczy małych pacjentów i pokazuje im, że wizyty stomatologiczne to nic złego.

Kiedy dziecko powinno mieć wizytę adaptacyjną u dentysty?

Dentysta bielsko biała powinien obejrzeć zęby dziecka, które ukończyło drugi rok życia. W praktyce większość maluchów ma już wtedy komplet mlecznych zębów i można dokładnie sprawdzić, czy wyrosły one prawidłowo i są odpowiednio zbudowane.

Stomatolog bielsko biała ogląda również dziąsła i wędzidełko. Może również ocenić szkliwo i sprawdzić, czy jest ryzyko wystąpienia wad zgryzu. Jeśli widzi coś niepokojącego, może skierować dziecko na konsultację do ortodonty, laryngologa lub lekarza rodzinnego.

Dorośli pacjenci powinni wykonywać przegląd stomatologiczny co roku. W wypadku dzieci sprawa wygląda nieco inaczej. Dentysta powinien kontrolować stan uzębienia malucha co 4 miesiące. Ubytki próchnicze mogą pojawić się u dziecka dość szybko i lepiej wyłapać je wtedy, gdy jeszcze nie dają oznak bólowych. To mniejszy stres zarówno dla dziecka, jak i rodziców, którzy muszą współpracować z lekarzem podczas wizyty.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce iść do dentysty?

Dzieci są doskonałymi obserwatorami i w ich zachowaniu jak w soczewce widać sposób zachowania rodziców. Jeśli dziecko będzie wiedzieć, że rodzice również chodzą do dentysty, uzna to za coś naturalnego. Dla dorosłych wizyty stomatologiczne też mogą być stresujące, należy jednak uważać, by nie niepokoić się przy dziecku. Kiedy uzna dentystę za kogoś, kogo trzeba się bać, nie będzie chciało wejść do gabinetu.

Na rynku zabawek dla najmłodszych dostępnych jest sporo takich, dzięki którym dziecko wcześniej może bawić się w dentystę. Jeśli uda się oswoić temat wizyt stomatologicznych w ten sposób, dziecku będzie łatwiej.

Warto także sprawdzić, który dentysta bielsko biała ma dobre podejście do maluchów. Dobrze jest podpytać innych rodziców, jakie są ich doświadczenia i którego stomatologa polecają dla malucha. Pozytywne nastawienie ze strony pacjenta i lekarza będzie gwarancją sukcesu.