Kiedy konieczne jest wyrwanie zęba? Wskazania do ekstrakcji
Podziel się

Nowoczesna stomatologia potrafi wyleczyć wiele dolegliwości. Jednak zdarza się, że w określonych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest ekstrakcja, czyli usunięcie zęba. Jakie są główne wskazania do ekstrakcji? Jak przebiega taki zabieg?

Osobom chcącym skorzystać z usług oferowanych przez placówki jak gabinet i klinika dentystyczna Toruń umożliwia szybkie uzyskanie profesjonalnej pomocy. W sektorze dentysta Toruń działa wielu polecanych specjalistów.

Usuwanie zębów – wskazania

Ekstrakcja, czyli wyrwanie zęba jest ostatecznością, gdy nie można już go wyleczyć. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest jego usunięcie, a następnie wykonanie odpowiedniej odbudowy, na przykład implantu, mostka. Usuwa się także zęby mleczne, które nie rokują.

Główne wskazania do wyrywania zębów to:

  • zaawansowana próchnica
  • rozległe zapalenia dziąseł
  • torbiele (cysty) w tkankach przyzębia
  • wskazania protetyczne – wykonanie protezy zębowej
  • wskazania ortodontyczne – założenie aparatu ortodontycznego

Dobry stomatolog Toruń – skorzystanie z pomocy specjalisty pozwoli wtedy na wykonanie procedury szybko, sprawnie i bez bólu.

Ekstrakcja zęba stałego – przebieg zabiegu

Usuwanie zębów stałych odbywa się w znieczuleniu, dlatego pacjent nie odczuwa wtedy nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Znieczulenie podawane jest igłą w okolice zęba. W prywatnych klinikach dentystycznych w Toruniu można skorzystać także z zaawansowanego znieczulenia komputerowego, które nie powoduje powstania nieprzyjemnego uczucia rozpierania i obrzęku.

W następnym kroku stomatolog może odpowiednio przygotować ząb przez jego oszlifowanie, by był łatwiejszy w usunięciu. Potem chwyta go szczypcami i odpowiednio nim porusza, co powoduje jego obluzowanie – ząb może być wtedy łatwo wyjęty. Rana jest opatrywana.

Gdy zachodzi taka potrzeba, ekstrakcje wykonuje się też jako zabieg chirurgiczny. Dotyczy to w szczególności zębów mądrości, czyli ósemek, niewyrżniętych, zatrzymanych zębów. Metodami chirurgicznymi usuwa się także pozostawione korzenie.

Wyrwanie zęba – cena

Koszty związane z ekstrakcją zęba zależne są od wybranego gabinetu oraz od zakresu zabiegu.

  • Przyjmujący na NFZ stomatolog Toruń – zabiegi ekstrakcji są refundowane.
  • Prywatny dentysta Toruń – ceny rozpoczynają się od około 100 złotych za prostą ekstrakcję. W przypadku chirurgicznej ekstrakcji, usuwania ósemek stomatolog w Toruniu najczęściej pobiera opłatę 400-1000 złotych.

Pacjentom chcącym udać się do placówek jak gabinet czy klinika dentystyczna Toruń prezentuje wiele ofert. Adresy i opinie o stomatologach w Toruniu można znaleźć online.