Kosmetyki i akcesoria stomatologiczne
Podziel się

Zdrowie zębów w dużej mierze zależne jest od higieny jamy ustnej. W tym celu niezbędną kwestię stanowi zakup odpowiednio dobranych kosmetyków i akcesoriów do mycia uzębienia. Na jaką szczotkę i pastę się zdecydować? Jakie inne produkty warto stosować każdego dnia?

Szczoteczka i nić

Elementem, bez którego dbanie o higienę jamy ustnej byłoby niemożliwe, jest szczoteczka. Niestety wiele osób kupuje pierwszy produkt, jaki wpadnie im do rąk. Tymczasem specjaliści (np. stomatolog Szczecin) zalecają uważniejszy dobór szczoteczki. Złe dostosowanie produktu może przyczynić się do ścierania szkliwa lub niedokładnego mycia, a następnie do powstawania ubytków. Dostępne szczoteczki różnią się m.in. kształtem i wielkością. Szczególnie ważne, aby główka była odpowiedniego rozmiaru (jej długość powinna obejmować 2-3 zęby). Dentysta Szczecin radzi sprawdzać także twardości włosia. Miękka szczoteczka przydatna jest dla osób z nadwrażliwością czy zapaleniem dziąseł. Twardsze modele to z kolei dobry zakup przy występowaniu kamienia nazębnego. Kwestią indywidualną jest wybór między tradycyjną a elektryczną szczoteczką – tu każdy powinien postawić na własne potrzeby i wygodę, choć modele elektryczne są dokładniejsze i skuteczniejsze. Bez względu na typ szczoteczki, trzeba pamiętać o jej wymianie co 2-3 miesiące. Dobrym rozwiązaniem, które poleca stomatolog Szczecin, jest też codzienne używanie nici dentystycznej. To doskonałe uzupełnienie szczoteczki, gdyż pozwala zachować czystość wąskich przestrzeni między zębami.

Pasta i płyny

Poza szczoteczką i nicią bardzo istotne w higienie jamy ustnej są również preparaty do mycia zębów. Głównym z nich jest oczywiście pasta. Z pewnością warto zwracać uwagę na jej skład – najlepiej, gdy produkt zawiera jak najmniej chemii. Na pewno trzeba pamiętać, że większość past posiada elementy aktywne, składniki czyszczące, środki pieniące, polerujące i ścierające, często także wybielające. Każdy z nich ma oczywiście określone działanie (m.in. usuwanie płytki bakteryjnej, redukowanie przebarwień i osadu, wzmacnianie zębów). Klinika dentystyczna Szczecin to miejsce, które pomaga pacjentom w wyborze odpowiedniej pasty. Podobnie jest z innymi środkami do higieny jamy ustnej. Wśród preparatów lekarze polecają płyny do płukania ust, które odświeżają oddech, wyrównują koloryt i mają silne działanie antybakteryjne.

Dentysta Szczecin – umów się na wizytę

Szczoteczki, pasty, nici – to oczywiście podstawa dbania o jamę ustną w domu. Każdy powinien przestrzegać elementarnych zasad dotyczących mycia zębów, ponieważ to główna metoda zapobiegania próchnicy. Nie można jednak zapomnieć o wizytach u dobrego stomatologa. Klinika dentystyczna Szczecin zaprasza pacjentów na regularne przeglądy, zabiegi lecznicze i poprawianie estetyki uśmiechu.