Przebarwienia na zębach – co warto wiedzieć?
Podziel się

Zdrowe i proste zęby w jednolitym, śnieżnobiałym odcieniu to marzenie wielu pacjentów. Tymczasem dość powszechnym i bardzo uciążliwym zjawiskiem bywają pojawiające się przebarwienia. Skąd się biorą? Jak się ich pozbyć?

Przebarwienia – informacje ogólne

Przebarwienia zębów dotyczą wielu osób bez względu na wiek. Już nawet dzieci, będące na etapie zębów mlecznych, mogą mieć tego rodzaju nieprawidłowość. Co gorsza, problem najczęściej pojawia się na zębach umiejscowionych na przedzie, co bardzo zaburza estetykę uśmiechu. Nic więc dziwnego, że pacjenci zgłaszają się do stomatologów (np. Dentysta Wolsztyn) z prośbą o pomoc. Zmiany w kolorze zębów negatywnie wpływają m.in. na pewność siebie.

Przyczyny przebarwień

Wbrew pozorom przebarwienia nie są jedynie efektem martwej miazgi zębowej. Również zdrowe, „żywe” zęby mogą mieć inne odcienie. Stomatolog Wolsztyn zajmuje się leczeniem przebarwień i wskazuje na szereg źródeł tego zaburzenia. Głównym z nich jest oczywiście brak higieny, częste stosowanie różnorodnych używek i napojów (jak kawa, papierosy, czerwone wino, sok z buraków, czarna herbata), a także pojawiająca się próchnica, urazy i stany zapalne jamy ustnej. Również niektóre choroby i zażywanie leków mogą prowadzić do przebarwień na zębach. Dentysta Wolsztyn dokonuje najpierw wstępnej diagnozy i ustala przyczynę problemu na podstawie m.in. wywiadu i oględzin (duże znaczenie ma tu często kolor przebarwienia).

Przebarwienia jasne i ciemne

Przebarwienia zębów mogą przybrać różnorodne odcienie. Zwykle wyróżnia się dwa główne rodzaje. Pierwszym z nich są przebarwienia jasne, mające postać białych plam. Często spowodowane są urazami szkliwa, niedoborem niektórych składników, chorobą tarczycy lub zażywaniem zbyt dużej dawki fluoru. Druga grupa to przebarwienia ciemne. W tym wypadku mowa o rozmaitych odcieniach – przede wszystkim żółtym, ale też pomarańczowym, brązowym czy szarym. Mogą one wynikać z urazów, ale nie tylko. Klinika dentystyczna Wolsztyn leczy pacjentów, u których ciemne przebarwienia pojawiły się na skutek np. nieodpowiedniego trybu życia (nałogi, zła dieta), przebytych schorzeń czy wieku.

Stomatolog Wolsztyn – usuwanie przebarwień

Ładny, estetyczny uśmiech i lepsze samopoczucie – to główne powody, dla których warto zdecydować się na usunięcie przebarwień. W XXI wieku eliminacja takiej nieprawidłowości nie jest już żadnym kłopotem z uwagi na wiele różnorodnych środków i metod. Klinika dentystyczna Wolsztyn to jedno z miejsc, w którym można skutecznie wyleczyć przebarwienia. Specjalista przeprowadza zabieg profesjonalnego oczyszczania powierzchni zęba z osadów, a następnie dokonuje ich wybielenia.