Rodzaje aparatów ortodontycznych. Jak działa aparat na zęby?
Podziel się

Leczenie ortodontyczne to krok, na który decyduje się coraz więcej osób – korekcja wad zgryzu przyczynia się nie tylko do poprawy estetyki uśmiechu, ale pozwala również na skuteczną ochronę zdrowia jamy ustnej.

Najpopularniejsze rodzaje aparatów ortodontycznych

Rynek stomatologiczny oferuje swoim pacjentom szeroki wybór różnego rodzaju metod umożliwiających poprawę wyglądu i stanu zębów. Wśród najpopularniejszych rodzajów aparatów stosowanych przez specjalistów od ortodoncji można znaleźć między innymi aparaty ortodontyczne stałe i aparaty wyjmowane.

Warto pamiętać o tym, że stosowanie aparatów wyjmowanych wymaga sporej samodyscypliny, gdyż tylko ich regularne użytkowanie jest w stanie przynieść zadowalające i trwałe efekty. Ponadto trzeba zaznaczyć również to, że spora część ruchomych aparatów ortodontycznych sprawdzi się wyłącznie w leczeniu niewielkich i wcześnie zdiagnozowanych wad.

Jak działa aparat ortodontyczny stały?

Przechodząc do tematu jak działa aparat ortodontyczny trzeba podkleślić, że stały aparat ortodontyczny to niezwykle popularne rozwiązanie, które pomaga w trwałej korekcji nawet mocno zaawansowanych wad. Działanie stałego aparatu ortodontycznego polega na wywieraniu nacisku na konkretne zęby, co w konsekwencji przyczynia się do skorygowania ich pozycji. Aparat stały stosuje się podczas leczenia wielu rozmaitych wad zgryzu – rozwiązanie to pomaga między innymi w zlikwidowaniu nieprawidłowego ustawienia poszczególnych zębów czy ich nadmiernego stłoczenia.

Niezwykle ważną kwestią podczas przebiegu leczenia stałym aparatem ortodontycznym są regularne wizyty kontrolne, podczas których ortodonta bada nie tylko stan zębów i dziąseł, ale monitoruje także postępy leczenia. Podczas wizyty kontrolnej dochodzi również do wymiany łuków – grubość i siła działania danego łuku dopasowywana jest do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Jak działa aparat na zęby – aparat stały samoligaturujący

Samoligaturujący aparat na zęby zaliczany jest do grupy stałych aparatów ortodontycznych – warto pamiętać o tym, że ten rodzaj aparatu pozbawiony jest ligatur i utrzymuje się na zębach dzięki specjalnie zaprojektowanym klapkom.

Aparatu samoligaturujący wywiera o wiele mniejszy nacisk na zęby niż standardowy aparat, co przyczynia się do zminimalizowania nieprzyjemnych odczuć związanych z okresową regulacją zamków. Dodatkowo aparat samoligaturujący pozwala także na znaczne ograniczenie wizyt kontrolnych i przyczynia się do skrócenia czasu leczenia.