Czym jest i kiedy stosować bonding zębów?
Podziel się

Bonding jest niezwykle popularną, nieinwazyjną metodą odbudowy zębów, podczas której powstały ubytek zostaje uzupełniony specjalnym kompozytem.

Czym jest bonding zębów?

Bonding to nowoczesna i coraz częściej stosowana metoda odbudowy zębów, podczas której wykorzystuje się specjalnie opracowane żywice kompozytowe. Warto zaznaczyć, że bonding zębów stanowi niemal zupełnie nieinwazyjną metodę – odbudowa ubytków wykorzystująca nowoczesną technologię bondingu nie wymaga ingerowania w strukturę i tkankę zęba.

Bonding polecany jest wszystkim osobom, którym zależy na szybkim i trwałym uzupełnieniu niewielkich ubytków – metoda ta pozwala nie tylko na poprawę kształtu i koloru zębów, ale pomaga także w zachowaniu nienagannego stanu i równowagi całej jamy ustnej.

Jak przebiega zabieg bondingu zębów?

Bonding zębów to stosunkowo prosty zabieg, który w większości przypadków przeprowadzany jest podczas jednej wizyty. Procedura rozpoczyna się dokładnym oczyszczeniem powierzchni zębów – staranne usunięcie wszystkich zanieczyszczeń stanowi jeden z najważniejszych elementów zabiegu i przyczynia się do zwiększenia efektywności całej procedury.

Kolejny etap zabiegu stanowi nieznaczne zmniejszenie przedniej części zęba, po którym następuje wytrawienie przygotowywanej powierzchni specjalnym kwasem. Następny krok to nałożenie żywicy – niezwykle ważne w tym wypadku okaże się nie tylko nadanie odpowiedniego kształtu, ale także i dobór odpowiedniego koloru kompozytu, dopasowanego do naturalnego odcienia zębów pacjenta. Cały zabieg kończy się utwardzeniem nałożonego kompozytu przy pomocy specjalnej lampy stomatologicznej.

Kiedy zdecydować się na bonding zębów?

Bonding zębów to rozwiązanie, na które bardzo często decydują się między innymi pacjenci, którym zależy na skutecznym zlikwidowaniu diastemy, żywica kompozytowa sprawdzi się także doskonale w przypadku różnego rodzaju pęknięć oraz nieestetycznych przebarwień.

Na zabieg bondingu decydują się również osoby poszukujące mało inwazyjnej i w stu procentach odwracalnej poprawy uśmiechu. Ponadto zastosowanie żywicy kompozytowej poleca się także w przypadku pacjentów, którym zależy na natychmiastowej naprawie ubytków. Zwolennicy stosowania żywic kompozytowych zwracają uwagę także na stosunkowo niski koszt zabiegu, dużym plusem bondingu jest również możliwość uzyskania trwałego i naturalnie wyglądającego efektu.

Inny artykuł w tej tematyce: https://1kawa.pl/idealny-dentysta-ktory-gabinet-jest-warty-uwagi/