Jak leczy się chorobę okluzyjną?
Podziel się

Choroba okluzyjna to poważne schorzenie, które koniecznie trzeba leczyć u stomatologa. Choroba ta nazywana jest też zgryzem urazowym. Jej objawy są bardzo liczne i na pierwszy rzut oka mogą wcale nie kojarzyć się z chorobą zlokalizowaną w jamie ustnej. By ją prawidłowo zdiagnozować, należy zachować wysoką czujność. Jak leczy się chorobę okluzyjną? Jak ją rozpoznać i kiedy udać się do stomatologa?

Choroba okluzyjna – objawy

Jednym z pierwszych objawów choroby okluzyjnej są bóle głowy. Bardzo często nie wiąże się ich wcale z zębami, bo jak łatwo się domyślić ich przyczyn może być mnóstwo. Z czasem jednak pojawia się nadwrażliwość zębów, ich silny ból po nocy, odczuwanie zmęczenia mięśni twarzy. Chory często przyłapuje się również na zaciskaniu zębów albo ich zgrzytaniu. Każdy z tych objawów powinien wzbudzić niepokój, bo jest dowodem na to, że choroba okluzyjna się rozwija, a naprężenia w jamie ustnej stają się coraz większe i mogą mieć coraz poważniejsze skutki.

Jak leczy się chorobę okluzyjną?

Choroba okluzyjna polega na nieprawidłowym ułożeniu zębów w jamie ustnej. Sprawia to, że się one o siebie ocierają lub haczą, co może skutkować silnymi naprężeniami, których objawy są odczuwalne przez chorego. Nieprawidłowe ułożenie zębów może być spowodowane wieloma przyczynami, które zawsze należałoby zbadać, by je usunąć. Zwykle leczenie choroby okluzyjnej skupia się właśnie na pozbyciu się ich. Bardzo ważne jest również to, że można stosować wiele metod leczenia choroby. Najprostszym rozwiązaniem jest szlifowanie zębów w miejscu, w którym dochodzi do ich ścisku. Pozwala to na rekordowo szybkie usunięcie zaburzenia zgryzu, choć nie zawsze rozwiązuje problem do końca. Innymi metodami jest rehabilitacja, zastosowanie aparatu ortodontycznego, korekcja i lepsze dopasowanie protezy zębowej albo też wszczepienie implantów zębowych w odpowiednie miejsca. Dobrą metodą jest także szynoterapia, która umożliwia ustabilizowanie stawów skroniowo-żuchwowych. Stomatolog może też doradzić zażywanie odpowiednich leków, których zadaniem jest dodatkowe rozluźnienie mięśni. W ten sposób można również dość szybko pozbyć się bólu, choć oczywiście przyczynę problemu należy także rozwiązać poprzez poprawę ustawienia zębów. Najważniejsze jest jednak, żeby nie ignorować choroby okluzyjnej i działać jak najwcześniej.

Inny artykuł w podobnej tematyce: https://1kawa.pl/wizyta-w-klinice-stomatologicznej-czy-jest-taka-straszna-jak-ja-opisuja/