Podziel się

Dzięki specjalnym środkom ochrony indywidualnej można prowadzić prace jeszcze bezpieczniej. Do tej kategorii zaliczane są także środki ochrony twarzy, w tym przyłbice ochronne. Kiedy konieczne jest noszenie przyłbic BHP? Gdzie można zaopatrzyć się w tego typu środki ochrony?

Przyłbica ochronna na twarz – kiedy nosić?

Za pomocą środków ochrony indywidualnej jak przyłbice ochronne można uzyskać skuteczną ochronę dla twarzy, a także dla wzroku oraz dróg oddechowych. W sprzedaży dostępne są także przyłbice wyposażone w zintegrowane nauszniki, które dodatkowo chronią słuch.

Ze względu na swoją konstrukcję przyłbica ochronna na twarz może zapewnić ochronę w określonym zakresie, między innymi przed odłamkami, iskrami, wysokimi temperaturami, cieczami, zagrożeniem biologicznym.

Noszenie przyłbic BHP jest wskazane w branżach jak:

  • budowlana
  • wykończeniowa
  • instalacyjna
  • leśna
  • rolnicza
  • sadownicza
  • spawalnicza
  • ratownicza

Ponadto przyłbice mogą być stosowane także w innych branżach, gdzie duże znaczenie ma właściwa ochrona twarzy przed czynnikami zewnętrznymi.

Przyłbice ochronne – rodzaje

Do kategorii jak przyłbice BHP zaliczają się różne rodzaje środków ochrony indywidualnej, które różnią się pomiędzy sobą swoją budową i przeznaczeniem.

Najprostsza przyłbica ochronna na twarz zbudowana jest z giętkiej, usztywnianej, przezroczystej folii. Daje ona podstawową ochronę przed zachlapaniem i zagrożeniami biologicznymi, między innymi drobnoustrojami.

Skuteczniejsze zabezpieczenie zapewniają przyłbice ochronne wyposażone w szybki wykonane z poliwęglanu. Są one w stanie zapewnić skuteczną ochronę przed ciałami stałymi, między innymi odpryskami powstającymi podczas prac budowlanych, wykończeniowych.

Szczególnym typem jest przyłbica na twarz wykonana z siatki metalowej. Jest ona zakładana jako dodatek do hełmu. Zastosowanie siatki powoduje, że może ona zapewnić wysoki stopień ochrony, na przykład w przypadku odłamków drewna, kamieni.

W kategorii środków ochrony indywidualnej twarzy znajdują się również przyłbice spawalnicze, które chronią przed działaniem łuku elektrycznego, iskier.

Przyłbice BHP – gdzie kupić?

Artykuły jak przyłbice BHP można zakupić w sklepach BHP – specjalizujących się w sprzedaży artykułów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szeroka gama przyłbic ochronnych znajduje się także w sklepach internetowych, gzie można zakupić je z dostawą pod swój adres.

Zamówienia na przyłbice ochronne mogą być składane nie tylko przez firmy, które zaopatrują w nie swoich pracowników, ale również przez osoby prywatne, które chcą korzystać z tych środków we własnym zakresie, na przykład do prac w domowym warsztacie, podczas remontów.