Rodzaje uprawnień sepowskich
Podziel się

Uprawnienia SEP to coraz bardziej popularny temat pośród elektryków. Szczególnie że to właśnie ich uzyskanie potwierdza faktyczną markę fachowca. W jaki sposób uzyskać SEP uprawnienia?

Uzyskanie uprawnień SEP

Uprawnienia SEP oznaczają nic innego jak uprawnienia Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Ich posiadanie akredytuje prace z urządzeniami bądź instalacjami elektrycznymi o odpowiednim natężeniu.

Sepowskie uprawnienia można zdobyć korzystając z licznych kursów. Obecnie na rynku dostępnych jest cała masa szkoleń pozwalających na uzyskanie odpowiednich certyfikatów. Co więcej, w dobie obecnej technologii ze szkolenia skorzystać można także online. Cena szkoleń G1/2/3 waha się pomiędzy 50 zł a 100 zł, przy czym szkolenie z zakresu pomiarów elektrycznych to około 350 zł. Należy również pamiętać o uiszczeniu opłaty za egzamin wynoszącą 301 zł.

Sepowskie uprawnienia – rodzaje

Wyróżnia się 3 rodzaje uprawnień sepowskich. Różnica pomiędzy nimi wynika z rodzaju instalacji, przy jakich pracują kwalifikowani elektrycy.

Z uprawnieniami G1 są związane urządzenia oraz instalacje bazujące na energii elektrycznej. Zatem przeszkolony fachowiec będzie mógł pracować przy urządzeniach, instalacjach i sieciach o napięciu znamionowym powyżej 1 kV bądź przy urządzeniach, instalacjach i sieciach elektroenergetycznych o napięciu nie wyższym niż 1 kV. Dodatkowo będzie mógł zajmować się zespołami prądotwórczymi o mocy powyżej 50 kW, urządzeniami do elektrolizy lub siecią elektryczną oświetlenia ulicznego, ale nie tylko.

SEP uprawnienia G2 dotyczą eksploatacji lub naprawy urządzeń, instalacji i sieci cieplnych, w związku z czym są nazywane uprawnieniami cieplnymi. Uprawnienia te pozwalają na pracę przy urządzeniach wentylacji, klimatyzacji, chłodniczych, pompach, wentylatorach i dmuchawach o mocy powyżej 50 kW. Ponadto z elektryk z tymi uprawnieniami może również pracować przy urządzeniach do składowania, magazynowania i rozładunku paliw o pojemności składowania odpowiadającej masie ponad 100 Mg.
Aby poznać pełnię możliwości po zdobyciu uprawnień G2, warto zapoznać się z dokładną ofertą kursu.

Istnieją jeszcze uprawnienia sepowskie G3. Uprawniają one do pracy przy urządzeniach, instalacjach i sieci bazującej na energii gazowej. Mowa tutaj o urządzeniach do produkcji paliw gazowych lub generatorach gazu, ale również turbinach gazowych bądź urządzeniach do magazynowania paliw gazowych. W tym wypadku także pełna lista zdobytych kompetencji dostępna jest w dokładnym opisie kursu.