Zastosowanie kasetonów 3D
Podziel się

Od czasu do czasu chcemy zmienić aranżację naszego mieszkania, bo poprzednia już nam się znudziła lub po prostu chcemy ją odnowić. Rozpatrując różne rozwiązania warto wziąć pod uwagę kasetony 3D.

Czym są kasetony 3D?

Kasetony dekoracyjne od wielu lat wykorzystywane są do aranżacji wnętrz. Popularność zawdzięczają niskiej cenie i uniwersalności. Najpopularniejsze są kasetony wykonane ze styropianu, ale można także kupić kasetony gipsowe, z płyty MDF lub polistyrenu.

Ostatnio hitem w aranżacji wnętrz stały się kasetony i panele 3D styropianowe. Dzięki wypukłości wzorów można uzyskać bardzo ciekawe efekty dekoracyjne, które dodatkowo można wzmocnić odpowiednio dobranym podświetleniem LED lub pomalowaniem kasetonów na dowolny kolor.

Kasetony 3D można wykorzystać do dekoracji całych ścian lub tylko ich fragmentów, wszystko zależy od wielkości pomieszczenia. Trzeba pamiętać, ze kasetony wypukłe zmniejszają optycznie jego wnętrze. Kasetony sufitowe 3D idealnie nadają się do pomieszczeń bardzo wysokich, przy ich pomocy można zamontować niebanalny sufit podwieszany.

Zalety kasetonów 3D

Kasetony 3D poza swoimi właściwościami dekoracyjnymi posiadają także wiele właściwości praktycznych. Te wykonane ze styropianu doskonale wyciszają pomieszczenie i dodatkowo wprowadzają komfort temperatury. W lecie chronią pomieszczenie przed upałem, a w zimie chronią przed utratą ciepła. Dzięki temu można zmniejszyć koszty ogrzewania.

Kasetony sufitowe 3D zastosowane do wykonania sufitu podwieszonego doskonale zasłonią wszelkie nierówności, pęknięcia i zacieki. Można także wykorzystać je do ukrycia różnego rodzaju instalacji.
Ogromną zaletą kasetonów i paneli 3D jest ich bardzo łatwy i szybki montaż, który nie wymaga wielkich umiejętności.

Jak wykonać dekorację z kasetonów 3D

Panele 3D styropianowe lub kasetony są bardzo proste w montażu. Ściana musi być wcześniej odpowiednio przygotowana, podobnie jak w przypadku malowania lub tapetowania. Trzeba ją najpierw oczyścić z poprzednich warstw, a następnie dokładnie wyrównać. Poszczególne elementy paneli lub kasetonów 3D mogą być układane zarówno w pionie, jak i poziomie bez uszczerbku dla wzoru. Wystarczy tylko zeszlifować złącza i przyklejać poszczególne elementy obok siebie za pomocą kleju montażowego.

W przypadku dekorowania tylko części ściany konieczne jest posługiwanie się poziomicą pozwalającą na zachowanie pionu i poziomu całej dekoracji.

Najczęściej kasetony i panele 3D dostępne są w kolorze białym, bez względu na materiał, z którego zostały wykonane, można malować je na dowolny kolor.