Ciekawe pomysły na aranżacje sufitu z użyciem kasetonów
Podziel się

Wykończenie pomieszczenia może sprawić, że będziemy się w nim czuć wyjątkowo dobrze lub wręcz przeciwnie – zniechęci do przebywania w danym pokoju. Jednym z rozwiązań, które sprawia, że pomieszczenie wydaje się przytulniejsze, są kasetony sufitowe bądź ścienne. Czym są i jak zaaranżować z nimi powierzchnię?

Niebanalna dekoracja

Kasetony ścienne oraz sufitowe są stosunkowo tanie, a przy tym bardzo efektowne i… od lat niedoceniane. Wydaje się, że dekoratorzy wnętrz, ale również zwykli ludzie – po prostu o nich zapomnieli, a tymczasem są one zdecydowanie godne uwagi.

Jak już wspomniano wyżej, jedną z ich największych zalet jest niewygórowana cena. Kasetony na sufit, podobnie jak panele sufitowe, są efektowną formą wykończenia tej powierzchni. Stanowią alternatywę dla klasycznego malowania mogą sprawdzić się między innymi w miejscach, gdzie sufit wymagałby gruntownego wygładzenia, a na tę czynność brak nam czasu lub funduszy.

Czym są kasetony?

Kasetony ścienne i sufitowe pomagają w uzyskaniu świetnego wykończenia wnętrz. Ich niewątpliwą zaletą jest również fakt, że (w niewielkim stopniu, ale zawsze) wpływają pozytywnie na docieplenie pomieszczenia. To dodatkowa, cienka warstwa, oddzielająca pokój od chłodu, który panuje na dworze. Choć oczywiście, ze względu na właściwości kasetonów, nie można liczyć na znaczące obniżenie rachunków za ogrzewanie – bez wątpienia będziemy się czuć w pomieszczeniu znacznie przytulniej.

Jeśli zdecydujemy się na kasetony sufitowe, z ich pomocą możemy również nieco wytłumić odgłosy z góry. Dodatkowo, kasetony ułożone na suficie w wysokim pomieszczeniu pozwalają optycznie przybliżyć sufit, tym samym czyniąc pokój znacznie przytulniejszym.

Jak zaaranżować panele sufitowe i kasetony?

Jeśli chodzi o panele, zasadniczo jedyną (bardzo estetyczną!) opcją jest ułożenie ich na suficie. Dzięki temu uzyskujemy przepiękny, bardzo estetyczny efekt. W przypadku niedużych pokoi należy unikać ciemnych paneli, podczas gdy w dużych – mogą okazać się wskazane – szczególnie jeśli zależy nam na optycznym zmniejszeniu pomieszczenia.

Sufitowe kasetony można ułożyć na przykład w sposób, dzięki któremu stworzymy z nich swego rodzaju schody. Takie stopniowe obniżanie pomieszczenia sprawia, że jest ono znacznie przytulniejsze. Można również pokusić się o montaż oświetlenia (na przykład LEDowego) w suficie – dzięki temu nie tylko pozyskamy dodatkowe źródło ciepłego światła, ale również bardzo estetyczny efekt ostateczny. To tylko jeden z pomysłów na aranżację – w sieci można znaleźć ich wiele więcej.