Jak legalnie pobierać treści z YouTube?
Podziel się

YouTube to powszechnie uwielbiana baza muzyki i filmów. Na platformie znajduje się ogromny wybór utworów muzycznych, filmów krótko- i długometrażowych, materiałów kręconych przez youtuberów, spotów, video popularnonaukowych. Co wolno z nich korzystać w trybie offline, pobierając je na swój dysk? W jakich sposób pobierać treści z YouTube’a, nie łamiąc z prawa?

Pobieranie treści z YouTube – kiedy jest legalne?

Czy wolno pobierać materiały z YouTube’a? Czy przechowując je na komputerze albo oglądając offline nie popełnia się przestępstwa? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chciałyby pobrać treści z internetowej platformy, by korzystać z nich bez dostępu do sieci, ale boją się złamania prawa.
Przepisy jasno precyzują, na jakich zasadach możliwe jest pobieranie treści z YouTube. Według polskiego prawa samo pobranie i przechowywanie już rozpowszechnionych treści jest legalne, nielegalne jest natomiast ich dalsze udostępnianie bez zgody autora, a tym bardziej czerpanie z tego tytułu korzyści majątkowych.

Kiedy ściąganie filmów i pobieranie piosenek z YouTube jest przestępstwem?

Pobieranie filmów z YouTube’a może w pewnych przypadkach nosić znamiona przestępstwa. Nielegalne jest bowiem pobieranie treści udostępnionych bez zgody autora, bez poszanowania praw autorskich. Jeśli muzyka lub film trafiły do sieci nielegalnie, również ich pobranie jest przestępstwem, zwłaszcza, jeśli łatwo udowodnić, że internauta wiedział, że pobiera treści udostępnione w sposób niezgodny z prawem.
Choć YouTube dba o to, by na bieżąco usuwać nielegalne treści, może się zdarzyć, że takie pojawią się w sieci. Nie chcąc ponosić odpowiedzialności karnej, nie należy pobierać ich na dysk.

Jak szybko i wygodnie pobierać materiały z YouTube?

Upewniwszy się, że mamy do czynienia z legalnymi treściami, wolno pobrać materiały: filmy, muzykę, podcasty na komputer lub smartfon. Jak to zrobić, kiedy YouTube nie udostępnia przycisku “pobierz” w menu?
Ściąganie filmów czy pobieranie piosenek z YouTube’a jest proste i szybkie, pod warunkiem skorzystania z odpowiedniego narzędzia. W sieci można znaleźć różne programy, które umożliwiają pobieranie filmów z YouTube’a – jedne działają na poziomie przeglądarki, inne trzeba zainstalować na komputerze, jeszcze inne są dedykowane smartfonom. Wybierając odpowiednie dla siebie, warto przeczytać opis programu i upewnić się, że jest przeznaczone do typu treści, która ma zostać pobrana – niektóre są dedykowane muzyce, inne pobierają cały film wraz z dźwiękiem i obrazem.