Uprawnienia SEP G1 – kto może je zdobyć?
Podziel się

Wykwalifikowani pracownicy są na wagę złota. Coraz więcej pracodawców oferuje znacznie wyższe pensje dla pracowników, którzy mają uprawnienia SEP G1. Czym są uprawnienia SEP do 1kv i uprawnienia elektryczne powyżej 1kv?

Uprawnienia SEP G1 – jak można je zdobyć?

Uprawnienia SEP nadawane są przez Stowarzyszenie Elektroenergetyków Polskich. Takie uprawnienia otwierają znacznie więcej możliwości nie tylko dla doświadczonych elektryków, ale także i początkujących osób w tym zawodzie. Ośrodki szkoleniowe w całym kraju oferują możliwość zapisania się na kurs, po którym należy zdać egzamin. Kurs obejmuje uprawnienia SEP do 1kv oraz uprawnienia elektryczne powyżej 1kv. Szkolenia odbywają się dość często, a ich koszt nie jest wysoki. Dodatkowo wiele ośrodków oferuje możliwość zdobycia uprawnień SEP nie tylko G1, ale również G2 i G3 jednocześnie, co powoduje obniżkę kosztów. Na kurs można zapisać się internetowo lub telefonicznie. Należy wybrać odpowiednie centrum szkoleniowe, w którym zatrudnieni są wykwalifikowani instruktorzy.

Uprawnienia SEP – dlaczego warto je zrobić?

Zdobycie uprawnień SEP G1 nie jest trudne, dlatego warto zapisać się na kurs. Dodatkową zaletą jest fakt, że kurs i egzamin nie są drogie, a wielu pracodawców zapewnia refundację kosztów. Każde dodatkowe uprawnienia czy umiejętności są dobrze postrzegane przez pracodawców, co przekłada się na wyższe pensje i lepsze warunki pracy. Dużym plusem jest możliwość odbycia szkolenia i egzaminu online. Szkolenie online jest tak samo wartościowe, jak szkolenie stacjonarne. Podczas zajęć można na bieżąco zadawać pytania instruktorowi, a wiedza jest przekazywana na takim samym poziomie, co w przypadku kontaktu twarzą w twarz.

Kto może zdobyć uprawnienia SEP G1?

Z racji tego, że uprawnienia SEP do 1kv dotyczą branży elektroenergetycznej to większość osób myśli, że na kurs mogą zapisać się elektrycy lub doświadczone osoby z tej dziedziny. Nie jest to prawdą, gdyż w szkoleniu może wziąć udział każda osoba pełnoletnia. Jeśli chodzi o uprawnienia elektryczne powyżej 1kv, to w tym przypadku wymagane jest doświadczenie w pracy z urządzeniami elektrycznymi o takiej mocy. Uprawnienia są czasowe i wygasają po 5 latach, dlatego należy pamiętać o ich przedłużeniu. Warto po okresie 5 lat zapisać się na nowo na kurs, aby odświeżyć wiedzę i dowiedzieć się, jakie nowości zostały wprowadzone.